Menu

Pánská košile – Jaké límečky, manžety a všechny detaily

Počet shlédnutí 18062

Košile vybíráme podle látky a detailu. Jestli se nám vzor a barva košile líbí nebo ne poznáme na první pohled. Tvar límečku, manžety, zapínání a ostatních detailů je potřeba důkladněji prozkoumat. Přinášíme úplný přehled typů límečků, manžet a dalších podstatných prvků na pánské košili.

Pánská košile – Jaké límečky, manžety a všechny detaily

Nejobsáhlejší průvodce konstrukce pánské košile

Podle čeho si vybíráte košili? Vzor a barva látky upoutá na první pohled. Velikost a střih zjišťujete později. Kvalita materiálu a cena nás také zajímá. A co další parametry? Víte, že existuje více než deset různých typů límečků? Nerozlišujeme pouze úzký a široký límeček. Manžety také skýtají mnoho možností, jak košili oživit. Právě detaily konstrukce košilí dokáží změnit kus látky na perfektní oblečení pro celý den.

1. Límečky
2. Manžety
3. Kapsička
4. Léga
5. Knoflíčky
6. Spodní lem

1. Límečky

Nejvýraznější designový prvek na pánské košili. Tvar límečku podléhá nejčastěji módním vlivům. Rozlišujeme hned několik běžných typů límečků. Při výběru košile si dobře prohlédněte tvar a pevnost límečku.

Mírně rozevřené špičky límečku košile SmartMenŠiroký límec košile SmartMen

Límec se široce rozevřenými špičkami

Zkráceně široký límeček je typický pro londýnské business oblekové košile. Košile většinou nosíme zapnuté na poslední knoflík a s kravatou. Špičky límečku jsou od sebe vzdáleny na více než 10 cm. Uzel kravaty lze uvázat jednoduchý a pohodlně i dvojitý.

Při extrémně širokém límečku špičky směřují dozadu k ramenům. I když uvážete široký uzel, látka kravaty na obou stranách uzlu je vidět. Tento límeček není pro všechny. Dosáhnete spíš agresivního až drzého vzhledu.

Široce rozevřený límec košile SmartMenAgresivně rozevřený límec košile SmartMen

Široký business límeček se hodí k oválným úzkým obličejům, protože je opticky rozšíří. Ale řídit se tím nemusíte.

Úzký límec Kent pánská košile SmartMenKent límec s kravatou SmartMen

Úzký límeček - Kent

Špičky límečku jsou od sebe vzdáleny na 4 cm až 8 cm. Ke košili lze uvázat jenom jednoduchý uzel na kravatě. Při rozepnutém prvním knoflíčku se límeček tolik nerozhalí do stran. Úzký límeček opticky vyvažuje kulaté obličeje. Jedná se o klasický límeček pro bílé společenské košile.

Rozepnutý límec KentVysouvací výztuže límečku SmartMen

Výztuže límečku - Kostice

Kvalitní košile mají vyměnitelné výztuže límečků. Jedná se o krátké plátky – výztuhy zasunuté ze spodní strany límečku směrem k jeho špičce. Nejjednodušší výztuhy jsou vyrobeny z plastu. Lze zakoupit výztuhy ze dřeva nebo zlata. Límečky s výztuhami lépe drží tvar a košile mají delší životnost. Levné košile jsou bez výztuh, nebo výztuhy mají zašité. Tyto často při praní a žehlení praskají a límeček je pak znehodnocen.

Button down límec košile SmartMenButton down s kravatou SmartMen

Button-Down límeček

Měkký límec jehož špičky jsou malými knoflíčky připevněny k přednímu dílu košile na úrovni klíčních kostí. Česky se nejčastěji nazývá propínací límeček, ale anglický název button-down se používá častěji. Na špičkách se nacházejí knoflíkové dírky. Na úrovni klíčních kostí jsou přišité malé knoflíčky o velikostí knoflíků na předloktí. Límečky lze odepnout pro velmi nedbalý vzhled.

Špičatý button down s kravatou SmartMen

Původně se používaly pro připnutí vlajících límečků hráčů póla. V Evropě se nosí výhradně v Casual stylu bez kravaty. V USA jsou button-down košile oblíbené právě s kravatami do obleků.

Club límec SmartMenKlub límeček s kravatou SmartMen

Club límeček

Límec se zaoblenými špičkami. Spíš nižší stojáček s mírným rozevřením límečku. Nosil se v dřívějších dobách. Dnes sluší ke společenským košilím s kravatou i pro volnočasové košile. V dnešní době se spíš nenosí. Kdo chce košilí zaujmout, s tímto límcem se mu to podaří.

Stojáček k frakové košili SmartMenStojáček s motýlkem SmartMen

Stojáček

Elegantní formální límec s odhaleným stojáčkem se zahnutými spičkami. Vážeme pouze motýlky, ne kravaty. Používá se pouze na frakové košile.

Tab collar

Špičky límečku jsou na spodní straně spojeny proužkem látky a knoflíkem – poutkem. Poutko nadzvedne uzel kravaty, která tak lépe vynikne.

Ukrytý button-down

Špičky límečků se přichytí knoflíky na spodní straně. Knoflíky nejsou vidět. Límec kopíruje přední část košile.

Košile bez límečku

Límečky nejsou. Košile je u krku zakončena pouze měkkým stojáčkem. Vhodné pro Casual letní košile.

2. Manžety

Dlouhé rukávy košile jsou zakončeny manžetou. Jedná se o vyztuženou látku posazenou kolmo na směr tkaní nebo vzor rukávu košile. Manžety se liší tvarem a způsobem zapínání. Manžety mohou být ušity z kontrastní látky – čistě bílé nebo barevné, případně podšity barevnou látkou.

Kulatá manžeta na knoflíčky SmartMenKulatá manžeta na jeden knoflík SmartMenZakulacená manžeta košile na jeden knoflík SmartMen

Kulaté manžety na knoflíčky

Zaoblené manžety s jedním ale spíše dvěma knoflíčky patří k nejčastějším variantám zapínání rukávů košile. Košile mohou být jak luxusní společenské, tak v Casual stylu. Barva knoflíků je tradičně bílá. Pro Casual košile v barvě – tón v tónu.

Zkosená manžeta košile se dvěma knoflíky SmartMenZkosená manžeta košile na jeden knoflíček SmartMen

Zkosené manžety na knoflíčky

Rohy manžety jsou zkosené v úhlu 45 stupňů. Jako kdybyste ustřihli roh manžety ve stejné vzdálenosti. Na pohled nevšední zakončení manžety a někdo tvrdí, že jsou více elegantní. Je možné použít jeden nebo dva knoflíčky.

Francouzská manžeta

Dvojitá manžeta, zahnutá manžeta patří k luxusním společenským košilím a ke košilím do fraku. Buď je zaoblená nebo s růžkem – méně často. Dírky jsou z obou stran a je tedy potřeba nosit s manžetovými knoflíčky. Zaoblená manžeta se přehnutím dozadu nasměřuje k předloktí. Zakončení rukávu má tedy vždy tvar s ostrým rohem. Protože je potřeba mít celkem 4 knoflíkové dírky – 2 na spodní vnitřní manžetě, která je zakrytá a 2 na horní vnější manžetě, některé košile skýtají zajímavou vychytávku – vnitřní knoflíkové dírky jsou zdvojené za sebou ve vzdálenosti cca. 1 cm a délku manžety, potažmo rukávu je tak možné přizpůsobit.

Francozská dvojitá manžeta košile SmartMen

Italská manžeta

Jednoduchá manžeta s přišitým knoflíčkem a zároveň knoflíkovou dírkou na spodní straně. Manžetu lze nosit jak zapnutou na kulatý knoflíček tak na manžetový knoflíček. Kdo nosí pouze s manžetovým knoflíčkem, tak si kulatý knoflík odstřihne. Na rozdíl od dvojité Francouzské manžety je jednoduchá Italská manžeta lehká a vzdušná. Vhodné do letního obleku.

Jednoduchá italská manžeta košile SmartMenItalská manžeta na knoflík SmartMen

Při nošení s manžetovými knoflíčky se tyto zapínají z vnější strany jako u Francouzské manžety. Rozdíl není na první pohled patrný.

James Bond Sean Connery zahnuté manžety košile SmartMenJames Bond manžety košile Roger Moore

James Bond manžeta

Také nazývaná Koktejlová, Casino, Neapolská, zahnutá manžeta. Nejvíce ji ale proslavili Sean Connery a Roger Moore v bondovkách. Zahnutím se podobá Francouzské manžetě s tím rozdílem, že je vykrojena a zapíná se na dva kulaté knoflíky. Při pohledu zeshora nepoznáte rozdíl mezi Francouzskou manžetou. Zespoda vidíte pár knoflíčků.

Měkká manžeta Casual košile SmartMen

Měkká manžeta

Běžná manžeta je vyztužena a je tedy pevnější než ostatní látka a měkčí než límeček. Měkká manžeta se skládá pouze z přehnuté látky bez výplně. Původem z Itálie. Ve zbytku Evropy ne příliš rozšířená varianta. Vhodná pro Casual košile. Letní košile. Chlapecké košile.

3. Kapsička

Aby náprsní kapsička na pánské košili nepůsobila rušivě, je potřeba přesně navázat vzor (káro, proužek) na tělo košile. Kapsička by měla zcela splývat s košilí. U společenských košilí je vždy nejvíce jedna kapsička na levé náprsence. Do kapsičky takřka nic nevkládáme. Není nic nevkusnějšího než naditá kapsa prosvítající bankovkami.

Klasická kulatá kapsička na společenské košile SmartMen

Nakládaná kulatá kapsička

Klasická kapsička se zaoblenými spodními rohy a přeloženou látkou v horní části. Vždy umístěna na levé náprsence. Horní lem obvykle na úrovni třetího knoflíčku. Šířka okolo 13 cm a výška do 15 cm. U menších velikostí košilí by kapsička měla být zmenšena.

Zaoblená kapsička je vhodná pro společenské a business košile s dlouhým rukávem k oblekům.

Výšivka firemního loga nebo monogramu na kapsičku

Horní lem kapsičky se nabízí pro výšivku loga nebo monogramu. Výšivku je potřeba provést před našitím kapsy na košili. Pro konfekční a již dokončené košile je potřeba umístit výšivku nad kapsičku, případně límeček, manžetu, do pasu...

Cípová kapsička na košile SmartMen

Zkosená nakládaná kapsička – cípová kapsa

Spodní část kapsy je zkosena do široce rozevřeného písmene V. Tento střih kapsy umísťujeme na volnočasové Casual pánské košile. Kapsička by měla být menší než klasická kulatá kapsička.

Dvě kapsy s patkou do V

Dvě kapsy s patkou do V

Kapsičky s patkou se zapínáním na knoflík nebo patentek se dávají na volnočasové Casual košile. Styl se uchytil na westernových košilích – barevných károvaných s dlouhým rukávem. Tvar patky i spodní části do otevřeného V. Velikost větší než zkosená nakládaná kapsa. Patky bývají vyztužené. Knoflíčky v barvě ostatních knoflíků.

Košile s krátkým rukávem a dvěma kapsami s patkou nazýváme pilotkami. Košile pilotka může být opatřena nárameníky v barvě košile.

Zaoblené kapsy s patkou na košile

Kulaté kapsy s patkou

Varianta výše uvedených kapes se zakulacenou patkou a spodní částí. Rozměrem bývají větší než klasické kulaté kapsy na společenské košile. Opět vhodné pouze pro Casual košile.

4. Léga – Zapínání košile

Légou nazýváme pruh látky s knoflíkovými dírkami. Je to tedy horní díl košile. Knoflíčky jsou přišité na spodním dílu. U pánských košilí se léga nachází na levé straně. Dámské košile mají légu na pravé straně. Historické prameny uvádějí, že dámy nasedaly na koně z boku a zapínání bylo uzpůsobeno tak, aby při jízdě nefoukalo do dámské halenky.

Dvojitá léga na pánské košile SmartMenJednoduchá francouzská léga na košile SmartMen

Dvojitá léga

Látka je zahnutá na lícní stranu košile a prošita podél knoflíkových dírek od shora dolů jednoduchým stehem. Léga tak získá na objemu a zvýrazní přední díl košile. Léga může být vyztužena jako manžety. Používá se u business košilí k obleku.

Jednoduchá léga – bez légy

Také nazývaná Francouzská léga je hladká. Zahnutí je provedeno směrem k rubu košile. Zahnutí je zažehleno pro stálý tvar. Vhodná pro všechny typy košile od společenských po casual sportovní košile.

Skrytá léga

Knoflíky jsou zcela zakryté pod légou v celé délce předního dílu košile. Při zapínání je potřeba légu odkrýt. Při nošení se léga sama neotevře. Používá se pro elegantní košile, košile se stojáčkem.

Fraková léga

Jednoduchá léga do luxusních košilí se stojáčkem do fraku. První knoflík u límečku je stejný jako u jednoduché légy. Další čtyři knoflíčky se nosí frakové podobné manžetovým knoflíčkům. Léga je tedy opatřena čtyřmi knoflíkovými dírkami.

5. Knoflíčky

Na první pohled jsou viditelné knoflíčky na předním dílu zapínání. Standardní počet je 7 knoflíčků o průměru cca. 1 cm. Vzdálenost mezi knoflíčky zapínání je zhruba 7 cm. Pokud nosíte košili rozepnutou na první knoflík, pak Vás zajímá vzdálenost druhého knoflíku. Některé košile mohou mít druhý knoflík umístění blíž k prvnímu.

Knoflíčky také nalezneme na manžetách – shodné jako na léze. Menší knoflíčky o šířce 0,8 cm dále na předloktí a u košilí button – down. Všechny použité knoflíčky mají zpravidla shodný odstín.

Nejpevnější přišití knoflíků je křížem. Knoflíky se přišívají strojově. Méně pevné je přišití paralelně. Klasický knoflík má 4 dírky.

Knoflíky na košile SmartMen

Knoflíčky - Perleť nebo plast

Běžné knoflíčky jsou vyrobeny z plastu, který je odolný, v široké škále barevného spektra a věrně imituje také perleť. Perleťové knoflíčky se používají na luxusní košile ušité na míru. Barva není zářivě bílá, ale spíš do odstínu slonoviny.

6. Spodní lem košile

Zakončení košile bývá na bocích vykrojené s předním i zadním dílem delším. Pánské košile většinou nosíme zastrčené v kalhotách a zvlněný profil spodního lemu umožní pohodlné zastrčení košile do kalhot.

Chybí Vám nějaký podstatný parametr pánské košile? Neváhejte se nás zeptat. Článek rádi rozšíříme.

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Produkt byl vložen do košíku
Pokračovat v nákupu Objednat