Materiály a typy látek pánské košile
Počet shlédnutí 12285
Bavlna na pánské košile je nejvhodnější přírodní materiál. Čím vyšší hustota tkaní, tím kvalitnější látka na košile. Mezi nejoblíbenější vzory tkaní pánských košilí patří Oxford, Herringbone, Rypsový kepr, Popelín. Nejlepší pánské košile jsou z jemných nití.
Pánské košile ze 100 % bavlny
Bavlna je čistě přírodní materiál. Bavlněná látka je utkána z přízí na lehký, jemný prodyšný materiál. Bavlněnou košili lze nosit za každého ročního období a za každého počasí. Při teplém počasí nebo v teplém prostředí bavlněná látka dobře odvádí pot a výborně dýchá. Díky způsobu tkaní bavlněná látka zajišťuje přirozený oběh vzduchu kolem Vašeho těla a zajišťuje tak stálou tepelnou regulaci. Čistě bavlněná košile je obecně odolnější a vydrží větší počet pracích cyklů.
Směsové materiály
Do bavlněných přízí se zapracovávají umělé materiály – vznikají tak směsové materiály. Umělá vlákna mohou dodat přírodním materiálům vlastnosti, jakým se jim nedostává. Přírodní vlákno absorbuje vlhkost, pachy a částice z okolí, které je potřeba odstranit při teplotách od 40 stupňů Celsia. Obvyklými příměsemi je bavlna a polyester, dále bavlna a lycra. Polyester se nemačká a rychleji schne. Je to dáno tím, že polyesterová vlákna neabsorbují vlhkost a tudíž neodvádí pot. Lycra, též zvaná spandex, dodává látce na pružnosti a tím látka může těsněji obepnout tělo a přizpůsobit se postavě. Umělá vlákna si našla svoje místo ve sportovních a volnočasových oděvech. Pro společenské oděvy se zpravidla používají čistě přírodní materiály.
Látky s vysokou hustotou nití
Pro výběr kvalitní látky obecně platí, že čím více nití na určitou plochu, tím je látka jemnější a luxusnější. Košilovina s vysokou hodnotou nití se na denním světle leskne a na omak je velice podobná hedvábí a sametu. Díky jemným vláknům a hustému vzoru tkaní látka dobře izoluje. Pánská košile z jemných materiálů je vhodná jak na léto i na zimu a zejména na přechody mezi teplým a chladným prostředím z vychlazené kanceláře do letního vedra, nebo z vyhřáté kanceláře do mrazu.
Oxfordská látka
Typ tkaní látky Oxford patří k základním typům tkaní látek. Pro pochopení stylu tkaní je vhodné připomenout, že příze navlečená na útek kolmo proplétá osnovní nitě vycházející na délku z tkalcovského stavu. V oxfordském vzoru se střídají nitě různých barev, nebo o různé síle, což ve výsledném efektu vytvoří strukturu káro. Oxfordská látka je nenáročná na údržbu a je vcelku neutrální co do užití. Oxfordská látka není ani vysoce společenská, ani příliš neformální. Oxfordská látka je lehká a vhodná na léto. Oxfordská látka je pohodlná. Velice jemná oxfordská látka se anglicky nazývá Pinpoint.
Twill – rypsový kepr
Kepr je styl tkaní látky, který vytvoří diagonální vzor. Keprová látka je tak mohutnější než oxfordská látka, ale přitom není těžší, protože se pro košiloviny zpravidla používají jemnější vlákna. Typickými představiteli kepru je denim – džínovina a tvíd.
Šikmé žebrování kepru je dáno posouváním útku po osnově. Kepr je na lícové straně členitější a zajímavější , i když se jedná o jednobarevnou látku. Kepr lze obohatit i barevně, např. svislým proužkem. Číselné hodnoty u látky kepr typu 2/1 a 2/2 indikují počet nití útku a osnovy. Hodnota 2/2 znamená střídání vždy dvojice útkových a dvojice osnovních nití. Hodnota 2/1 znamená proplétání 2 útkových a jedné osnovní nitě.
Vzor rybí kostry – Herringbone
Vzor rybí kostry patří do rodiny látek rypsový kepr s tím rozdílem, že diagonální vzor pravidelně střídá směr a tím vznikne vzor V, který tvarem připomíná stromeček, nebo právě rybí kostru. Dle Angličanů vzor připomíná právě kostru sledě. Odtud anglický název Herring-bone.
Vzor rybí kosti tak vynikne i na jednobarevné bílé či modré látce, kdy právě střídání směru žebrování vytváří pouhým odstínem látky svislé pruhy. Porovnáte-li vedle sebe čistě modrou košili a čistě modrou Herringbone košili, tak rozdíl je vidět na první pohled.
Herringbone látka se na denní světle leskne a oproti např. látce Oxford vypadá robustněji. Herringbone pánská košile Vás bezpečně odliší od ostatních košilí.
Dvojité tkaní látek na pánské košile
Dvojité tkaní látky na pánské košile znamená, že se útková nebo osnovní niť, nebo nitě vedené oběma směry před samotným tkaním zdvojí. Struktura látky je tak více členitá. Dvojmo tkané látky se jednoduše a trvanlivě barví a jsou k dostání v mnoha barevných variacích.
Dvojmo tkané pánské košile jsou méně náchylné k mačkání a pomačkání není tolik znatelné. Dvojmo tkaná látka se používá mimo košil také na polo trička a na kalhoty.