Kolik stojí maturitní ples? Na čem ušetřit?
Počet shlédnutí 1693
Maturitní ples je jedním z vrcholů středoškolského života a pro mnoho lidí jde o zážitek, který se nezapomíná. Velký význam má nejen pro maturanty, ale také pro jejich rodiče a prarodiče. Jak zorganizovat ples, aby zaujal všechny věkové skupiny? Jak to všechno zaplatit. Kdy začít s přípravou plesu? Kde ušetřit?
Tradice maturitních plesů
Tradice maturitních plesů se dodržuje prakticky na všech středních školách zakončených maturitní zkouškou, ale můžete najít spoustu rozdílů mezi jednotlivými plesy i jinými akcemi v maturitním ročníku. Někde se maturitní ples koná až po maturitě na začátku léta, někde nemají žádný stužkovací večírek.
S podporou školy
Podpora školy může hrát velkou roli při financování plesu. Pro představu shrnu podporu od mé školy. Škola přispěla finančním darem ve výši 17 000 Kč. Dále díky programům EU škola vlastní stroj na výrobu šerp a stužek, který jsme bezplatně využili včetně materiálů. Ze stejného programu vlastní škola několik nových laserových tiskáren, které jsme mohli také bezplatně využít pro tisk plakátů a lístků. V neposlední řadě škola vlastní svůj červený koberec, který jsme použili při šerpování. Ušetřili jsme tak několik tisíc korun.
Mimo finanční výhody jsme také využívali školní prostory pro nacvičování, skladování cen do tomboly a jiné přípravy. Na druhou stranu je také důležité, zda maturitní ples pořádá škola přímo nebo se oficiálně jedná o soukromou akci. V našem případě nemá oficiálně škola s plesem nic společného. Organizátorem plesu, který na sebe bere závazky různých smluv, se musí stát jeden ze studentů, čímž nese zodpovědnost za případné problémy.
Výběr místa a termínu
Pokud nepořádáte maturitní ples v Praze, pak budete mít výběr místa jednodušší. V menším nebo středně velkém městě zpravidla najdete jedno, dvě, nanejvýš tři možné lokality pro pořádání maturitního plesu. Jedná se kulturní centra, kde se zpravidla konají taneční, koncerty, výstavy, trhy a jiné akce. Tím pádem je potřeba rezervovat datum plesu v dostatečném předstihu, nejlépe 12 měsíců. Čím dříve budete znát termín maturitního plesu, tím lépe se Vám bude organizovat vše ostatní.
Cena za pronájem sálu může zahrnovat i další služby, jako je poskytnutí a rozestavení stolů a židlí, parkování, základní výzdoba. Cena se bude lišit podle velikosti sálu a míst k sezení. Každé místo k sezení představuje potenciální finanční příjem z prodeje vstupenky, tomboly. Naopak příjem z občerstvení a nápojů půjde výhradně do kapsy provozovateli.
Pro jednu třídu budete potřebovat usadit ke stolům členy rodiny, blízké příbuzné a přátele a učitelský sbor. Dále budou mít zájem o účast ostatní třídy z ročníku a i čerství absolventi, kteří si mohou při plese zorganizovat třídní sraz. Nezapomeňte, že každý prodaný lístek je váš finanční příjem na pokrytí výdajů. Minimální počet míst u stolů pro jednu třídu je 200 míst.
Pronájem sálu vás bude stát od Kč 20 tisíc po Kč 100 tisíc, podle místa a kapacity. U často vyhledávaných lokalitách, jako je třeba Lucerna, asi nebudete mít prostor pro vyjednávání o ceně. Naopak u malých sálů, nebo v sokolovnách se můžete domluvit na slevě z ceníkového nájemného. Pokud je provozovatel sálu zároveň provozovatelem občerstvení, pak má motivaci navíc vás jako organizátora plesu získat. Jenom si vyjednávání odhadněte, jakou průměrnou útratu za pití a možná i jídlo za večer učiní každý jeden návštěvník.
Hudba a zábava
Hudba je důležitou částí plesu. A podstatnou částí rozpočtu akce. Zpravidla hudbu zajišťuje živá kapela, která hraje převážně pro rodiče. Po půlnoci pak můžete vyměnit kapelu za DJ, který nastartuje afterparty. Většina kapel si však nechá zaplatit stejnou sumu, ať už hrají do půlnoci nebo do konce plesu, takže zde je rozhodně prostor pro ušetření.
Program by měl zahrnovat všechny oficiální aktivity, jako je proslov ředitele školy, šerpování nebo tanec s rodiči a učiteli. Záleží na škole a jejích tradicích. Zároveň by měl být proložen vystoupením maturantů případně jiných hostů, dostatkem prostoru pro tanec a ideálně nějakou tombolou, která vygeneruje zisk a dá možnost hostům vyhrát zajímavé ceny.
Předtančení maturantů je potřeba vymyslet a nacvičit s dostatečným předstihem. Profesionální hosté na doplňkový program vyjdou na částku za vystoupení mezi 3-5 tisíci korunami. Mohou vám ale přilákat další zájemce o vstupenky. Může jít o barmanskou show, taneční vystoupení, kouzelníka, ohnivou show nebo netradiční hudební vystoupení. I zde se dá však ušetřit, pokud máte v rodině nebo ve třídě šikovného studenta, který je schopen připravit podobný program a vystoupit zdarma.
Moderátor
Programem by měl celý večer provázet zajímavý moderátor. Je možné zvolit i někoho ze studentů a absolventů školy a ušetřit nemalé peníze. Ale dobře mluvící moderátor udrží chod programu a pozornost diváků. Tentokrát jsme nešetřili a za 16 000 Kč moderoval Bob Švarc, moderátor Evropy 2. Kolik by asi stál Leoš Mareš?
Tombola
Tombola je po prodeji lístků jedním z nejvyšších příjmů. Ceny do tomboly lze získat od sponzorů, od rodin maturantů či je lze nakoupit. Čím více cen, tím více lze prodávat lístků. Je nutné také počítat s počtem hostů, aby byli schopni lístky do tomboly ideálně vykoupit, ale ne příliš rychle. Pro představu, jsme v tombole měli zhruba 600 cen a prodávalo se 3000 lístků po 20 korunách. Tím jsme vybrali na místě okolo Kč 50 tisíc!
Vstupenky
Vstupenky jsou hlavním příjmem a lze z nich zafinancovat většinu výdajů. Ceny lístků ovlivňuje také zvyk v dané oblasti. Například v Jablonci je zvykem prodávat lístky ke stolu kolem 300 Kč, v Liberci 350 Kč, v Moravské Třebové za 200 Kč a v Ústí 400 Kč. Vstupenky na stání se prodávají kolem stokoruny. V Praze to může být i více. Povětšinou zjišťujete u tříd před vámi a zvažujete očekávanou návštěvnost. Dále je potřeba počítat s volnými vstupenkami pro učitelský sbor a zároveň může každý maturant dostat určitý počet lístků zdarma. V našem případě jsme dali každému dva lístky zdarma pro rodiče a pozvali jsme zhruba 20 učitelů. Tím se maximální počet prodaných lístků snížil z 600 na 520. Celkový příjem ze vstupenek dosáhl takčka Kč 100 tisíc.
Maturitní video
Maturitní video souvisí s tématem plesu a ve spojitosti s krátkým příběhem představuje celou třídu. Následně se pak promítá na plese a většinou zůstává na internetu jako vzpomínka. Profesionální video tohoto formátu vyjde na 10 000-20 000 Kč. Samozřejmě ho lze natočit i svépomocí na iPhone nebo zrcadlovku, ale je potřeba značná zručnost a umění stříhat. My jsme se obrátili na známého, který se věnuje točení videí profesionálně, a video nás stálo pouze 2 000 Kč.
Afterparty
Pokud plánujete afterparty a pronájem sálu končí příliš brzy, bude potřeba najít buď otevřený klub nebo si zorganizovat vlastní party, například v hospodě. To byl náš případ, ale zde už bylo potřeba zaplatit hospodskému za jeho čas, který místo spánku věnoval obsluze až do časného rána.
Organizace plesu může být zábava, můžete se hodně naučit a sblížit se se svými spolužáky, ale může to být i naopak. Proto se hodí každá informace, která usnadní práci a předejde zbytečným hádkám. Jaký večer připravíte, je na vás. Závěrem přikládám konkrétní tabulku výdajů na ples, která vám může pomoci s lepší představou a plánováním. Hodně štěstí při organizaci a nechť je váš večer nezapomenutelný.
Příjmy a výdaje a kdo to platí
Mezi finanční příjmy na organizační pokrytí maturitního plesu nelze prakticky počítat s finančními dary od sponzorů. Potenciální sponzory je ale potřeba v dostatečném předstihu, nejlépe ihned v září, oslovovat a žádat je o věcné dary do tomboly. Například eshop SmartMen.cz, na jehož blogu čtete tento článek, poskytuje na požádání místním maturitním ročníkům věcné dary ve formě drobných doplňků z eshopu a slevové poukázky do eshopu (např. na Kč 1 tisíc).
Počet nabízených lístků do tomboly by měl odovídat počtu návštěvníků a hodnotě tomboly. Pokud každý pátý lístek vyhrává, je to optimální.
Příjmy z prodaných vstupenek budou vaším hlavním příjmem k pokrytí nákladů. Navíc se vám podaří inkasovat peníze dopředu, kdy potřebujete hradit platby předem a zálohy. Pokud to organizace v sále dovoluje, nabízejte místa ke stolům za vyšší částky a vstupenky na stání za nižší částky. Myslete na své spolužáky ze školy a kamarády mimo školu.
Pokud se spoléháme na příjmy ze vstupného a tomboly, je zřejmé, že většinu výdajů na maturitní ples hradí vaši rodiče, širší rodina, známí a kamarádi. Myslete na to a během večera jim zajistěte pohodlí, zábavu a hezké vzpomínky.
Při financování maturitního plesu vezměte v potaz časový nesoulad mezi výdaji a příjmy. Většinu výdajů budete muset uhradit předem. Je tedy pravděpodobné, že abyste vůbec mohli začít organizovat maturitní ples a zavazovat se k budoucím platbám, budete muset většinu z plánovaných výdajů vybrat předem mezi spolužáky. Na žáka to může být i Kč 5 tisíc. Na školách se může maturitní fond tvořit již od prvního ročníku. Výtěžek z plesu je pak vhodné rozdělit zpět mezi žáky, respektive jejich rodiče. Nezapomínejte, kdo to ve skutečnosti všechno platí.
Jak ušetřit na oblečení na maturitní ples
Podstatnou výdajovou položkou maturanta je společenské oblečení. Z obleku z tanečních jste již vyrostli nebo je out. Děvčata si pořizují nebo zapůjčuji večerní šaty, které mohou unosit dále v plesové sezóně. Muži by měli mít společenský oblek v tmavší barvě, košili, kravatu nebo motýlek a společenskou obuv.
Chlapci ve třídě se také mohou společně domluvit na jednotném dress codu. Pokud by všichni do jednoho neměli obleky, ale třeba jenom výraznější vestičky na košile a dávalo by to smysl s ohledem na připravený program, tak proč ne. Třída se může barevně sladit třeba s doplňky - chlapci mohou mít jednotný motýlek a dámy ztužku ve stejné barvě.
V eshopu SmartMen.cz jdeme maturantům naproti a na průkazy ISIC poskytujeme dodatečnou slevu -15 % na vše. Maturitní třídě navíc vyplatíme 3 % z obratu zpět ve formě finančního daru. Stačí se při nákupu odkázat na konkrétní maturitní třídu a školu a budeme vás následně kontaktovat. Zde je více informací k akci pro maturanty.
Méně náročná akce - Stužkovací večírek
Stužkovací večírek je akce konaná zejména pro učitele a má za cíl sblížit maturanty s učiteli a vytvořit dobré vztahy, které mohou pomoci při maturitě. Stužkovák je na organizaci jednodušší než ples. Základem je prostor, kde se akce bude konat. Většina restaurací či klubů, které oslovíte, budou ochotni vám vyhradit prostor bez jakékoliv platby. Jsou rádi za jistý příjem a hodně zákazníků. Můžete se s nimi dohodnout i na občerstvení, které vám už za nějaký příplatek připraví. Nicméně, pokud s tím daná restaurace nebude mít problém, je lepší si nachystat vlastní občerstvení.
Když ze 30 studentů, 20 připraví něco na způsob jednohubek, koláčků atd., budete mít jídla dost. Z tradice naší školy vychází placení drinků za učitele. Zní to hůř než to ve skutečnosti je. Lze rozdat každému učiteli "poukaz" na tři drinky nebo vyřadit z výběru panáky. Většina učitelů je poměrně odměřená a rozumná, takže se nemusíte bát, že byste se nedoplatili.
Poslední zvonění
Poslední zvonění zažijete několikrát v roli mladších studentů a pak jednou konečně v roli maturantů. Vybrané peníze se využívají zejména na rozlučku. Nejde o žádné závratné částky, ale každá tisícovka je dobrá. Z našich zkušeností se celková suma pohybuje mezi 2 000 až 6 000 Kč. Rozlučka je už na každé třídě. Můžete se rozloučit střídmě nebo velkou party, kde utratíte peníze z posledního zvonění a nerozdělené zbytky z plesu. Hlavně si to užijte.
Nový komentář