Manžetové knoflíčky – kdy je používat?
Počet shlédnutí 176
Dekorativní, drobné, výrazné, sofistikované, společenské - takové jsou manžetové knoflíčky. Každý je zná, ale víte, kdy je lepší je nechat doma a kdy naopak obléknout?
Drobné doplňky, jenž však neodmyslitelně patří do šatníku každého muže, který se rád obléká elegantě a sofistikovaně. Jejich funkce je nejen dekorativní, ale také slouží k uzavření manžety na koncích rukávů u košile.Oproti běžným knofílkům umožňují manžetové knoflíčky pevnější a přitom elegantní spojení obou stran manžet košile. Pojďme si společně říct, pro jaké příležitosti je vhodné manžetové knoflíčky obléknout a kdy je naopak rozumnější nechat je doma.
Historie manžetových knoflíčků
V různých podobách jsou manžetové knoflíčky součástí pánských šatníků již od doby Krále Slunce alias Ludvíka XIV. Ale určitě si nepředstavujte knoflíčky tak, jak je známe dnes. Nicméně právě zmiňovaný vládce Ludvík XIV je považován za prvního průkopníka těchto ozdob na rukávech. O místě, kde se poprvé objevily první podoby manžetových knoflíčků, se trochu polemizuje. Některé zdroje tvrdí, že kolébkou manžetových knoflíčků je Anglie. A odtud se tato ozdoba rozšířila do Francie. Naopak obyvatelé země starověkých Galů i císaře Napoleona tvrdí, že naopak oni dali k dispozici Anglii jejich " boutons de manchette". Dnes se již pravdu asi jen těžko dozvíme.
Avšak tedy právě v Anglii, či chcete-li, ve Francii v 17. století se čím dál tím častěji začaly objevovat na rukávech smetánky nejrůznější skleněné, barevné knoflíky. Nejčastěji také spojené malým řetízkem. Postupně se samozřejmě tyto doplňky začaly vyrábět z cenějších kovů. Běžné byly diamanty, zlato a další drahé kameny. Cíl šlechty byl v tomto případě jasný. Měl dokazovat, že nositel tohoto drahého doplňku "na to má". Toto všechno vedlo až do 18. století. A tehdy - kdo nenosil manžetové knofilíčky, nebyl považován za opravdového gentlemana.
Věhlas manžetovým knoflíčkům pomohl šířit také Carl Febergé, slavný klenotník. Jeho rodina neměla zcela lehký život. Nejdříve utekla z Francie, putovala Evropou, pobývala v Rusku, aby zase musela utéci před bolševiky. Ano, je to TEN Febergé. Kterého si zcela jistě hned spojíte s proslulými a ve filmech často zmiňovanými zlatými vejci. Mimochodem - ty jako první v roce 1885 obdivoval car Alexandr III. Když se ale vrátíme k manžetovým knoflíčkům, tak to byl právě Fabergé, kdo stál za jejich exportem do celého světa. Nejspíš by však nikdy nevznikly manžetové knoflíčky, kdyby nevznikly takzvané "dvojité francouzské mažety". Mimochodem - dnes bývají také označené jako "cufflink". Toto označení se objevilo poprvé v roce 1788.
Co jsou dvojité francouzské manžety?
Opět není zcela jasné, kdo vymyslel dvojitou manžetu. Z logiky věci - tedy spíš z logiky názvu - by mělo být patrné, že to byli Francouzi. "Drby" tvrdí, že je prý začali vyrábět francouzští krejčí, kteří se nechali inspirovat jednou z postav románu od Alexandra Dumase. Tím dílem byla kniha Hrabě Monte - Christo. Nicméně jiné zdroje se shodují pouze na tom, že ke vzniku dvojité manžety přispělo skutečně dílo Alexandra Dumase, avšak nebyla vynalezena Francouzi. Přívlastek "Francouzské" mají manžety proto, že Alexandr Dumas byl Francouz.
Britové zase tvrdí, že Francouzská manžeta nebyla vůbec vynalezena Francouzi. A že Britové manžety používali dlouho předtím, ne však z estetického důvodu, ale čistě z praktického. Francouzi vše jako obvykle pojali více módně, a tak se termín Francouzská manžeta rozšířil do světa.
Francouzská manžeta označuje druh košile, který rukávy nezapíná na knoflíčky, ale na manžety. Trik je v tom, že se vršek rukávu směrem vzhůru překládá a umožňuje tak zapnutí na manžetový knoflíček. Tento typ košile předcházel tomu klasickému na knoflíček, jež známe ze současnosti.
Jak poznat kvalitní manžetové knoflíčky?
Zlato a stříbro je jasnou - avšak cenově drahou - volbou. Nicméně nechme je nyní stranou. Většina cenově dostupnějších knoflíčků je z nějaké slitiny, často z mědi. Avšak časem se opotřebují a je to na nich znát. A proto je nejlepším materiálem v poměru cena výkon ocel. A ještě lépe po-rhodiovaná ocel. Rhodium je ušlechtilý kov. Ten se nanese na ocel a zajistí tak, že povrch manžetového knoflíčku je tvrdší a odolnější vůči vnějším vlivům, například potu. Pokud po nějaké době dojde k odření, je možné znovu knoflíček po-rhodiovat. Pak už je zcela na Vás, jaký vzhled manžetového knoflíčku zvolíte. Kromě běžných tvarů můžete narazit také na knoflíčky například s golfovým bagem, logem oblíbeného fotbalového klubu, lahvemi, zvířaty...
Zapínání
Velmi důležité je zapínání. Existuje například zapínání na pružinku a některé manžetové knoflíčky se jen prostrří dírkami na manžety. A pak je tu jedno z nejčastěji používaných typů zapínání. A to je tzv. T-Bar.
T-Bar zapínání manžetových knoflíčků
Jde o styl, jakým jsou manžetové knoflíčky zapínány. A právě T-bar patří mezi ty nejčastější. Poznáte ho velice jednoduše. Tento typ manžetových knoflíčků velice jasně připomíná svým tvarem písmeno "T". Příčná část knoflíčku se zasouvá do manžetové dírky. Naproti tomu přijde podélná tyčinka, která zafixuje příčnou část knoflíčku. Právě tato část zajišťuje, že manžetový knoflíček drží v uzavřené poloze.
Výběr knoflíčků
Stejně, jako například perlové šperky, můžete předávat z generace na generaci manžetové knoflíčky. Jako rodinný poklad ale bude působit zvláštním dojmem pár manžetových knoflíčků pořízený bez rozmyslu. Taková investice do manžetových knoflíčků, které budou vhodně reprezenotvat Vaši rodinu po staletí, může být v řádi i několika desítek tisíc korun. A takové knoflíčky mohou být opatřené například Vaším monogramem. V současné době jeden pár na zakázku vyráběných manžetových knoflíků vyjde na částku okolo 30 tisíc. Pokud mluvíme o stříbrných, sériově vyráběných manžetových knoflíčcích, bude jejich cena zcela jistě začínat přibližně na 2.000,- Pokud je Vaším cílem působit elegantně a přitom nezrujnovat rozpočet Vaší domácnosti, může pro Vás být zajímavou cestou naše nabídka manžetových knoflíčků. Sami je vyrábímě a najdete u nás pouze do stříbra rhodiované klasické manžetové knoflíčky.
Zajímavou alternativou jsou Manžetové knoflíčky se Swarovski® kameny - Aurora Borealis s duhovým AB efektem. Luxusní křišťál Swarovski® Chessboard - šachovnice v duhovém odstínu s třpytivým odleskem. Kámen čtvercového tvaru je vybroušen do šachovnice o 25 políčkách. Díky odlišnému sklonu každého políčka vytváří plocha kamenu dojem tekutého krystalu. Pohybem manžety kámen plynule odráží odlesky okolních předmětů a tím neustále mění barvu.
Zářivý lesk originálních krystalů Swarovski®. Jedinečné Swarovski® krystaly lámou světlo v duhovém spektru. Rozměr krystalu 12 mm.
Pravidla nošení manžetových knoflíčků
1) Barva by měla být laděna do stejné barvy, jako hodinky, spona na opasku, prsteny, řetízky atd.
2) Pokud outfit obsahuje kravatu či kapesníček, můžeme je ladit i do jejich barev.
3) Vždy by měl ale knoflíček dobře ladit s celým outfitem.
4) Manžetové knoflíčky musí být vidět. Proto by měly být knoflíčky samotné 0,5-1,5 cm nad sakem.
Kde manžetové knoflíčky použít?
Košile, které disponují francouzskou manžetou, a tudíž umožňují nosit i manžetové knoflíčky, jsou považovány za formálnější než "běžné košile". Na denní nošení jsou vhodnější například matné či dřevěné manžetové knoflíčky. Na večerní a formální příležitosti jsou ideální lesklé varianty manžetových knoflíčků.
Chystáte se na svatbu, galavečer, ples, oslavu významného jubilea či například do Národního divalda? Pak směle oblečte také manžetové knoflíčky. Naproti tomu v rámci zaměstnání je daleko méně příležitostí, kdy můžete manžetové knoflíčky obléci. Pokud je například dress code ve Vaší firmě uvolněnější, mohou manžetové knoflíčky působit příliš formálně až nepatřičně. Například při obchodním jednání může tento zdobný prvek působit na protistranu příliš okázale, což je pro uzavření obchodu nežádoucí. To samozřejmě neplatí, pokud je na Vašem pracovišti vyžadován vyšší dress code. V takovém případě manžetové knoflíčky dodají celému outfitu eleganci a vkus. Pokud si nejste jisti, zda jsou manžetové knoflíčky pro váš pracovní dress code, doporučujeme zeptat se vašeho nadřízeného nebo se seznámit s interními pravidly oblečení ve vaší pracovní organizaci.
Závěrem:
Důvod, proč manžetové knoflíčky vybrat je jednoduchý. Je to jeden z mála pánských šperků, který muže opravdu ozdobí. Asi podobně, jako například vhodně zvolené hodinky. Pokud hledáte jedinečný doplněk, či třeba elegantní dárek pro Vaše blízké, je pár manžetových knoflíčků skvělou volbou. A v případě, že budete chtít poradit s výběrem, jsme Vám plně k dispozici. Kompletní přehled jednotlivých manžetových knoflíčků je Vám k dipozici.
Nový komentář