Zázrak zvaný Merino vlna
Počet shlédnutí 175
Merino vlna - pojem, který se objevuje ve spojení s oblečením čím dál tím častěji. Pojďme si o ní říci víc..
Je to už takové trochu stálé téma mezi našimi články. Kvalitní oblek, jak ho poznat, jak se o něj starat...V podstatě se dá říct, že se vždy odpověď točí kolem kvality materiálu. To platí asi u všeho - je whisky a Whisky. Stejně takk je oblek a Oblek. A jak si dnes povíme, je i vlna a Vlna. Dámy a pánové, představujeme Merino vlnu. Tedy vlnu s velkým "V".
Původ merino vlny
Merino vlna pochází z ovcí Merino. A ty pochází ze Španělska. Nicméně za posledních 200 let se většina merino vlny vyrábí v Austrálii. Právě z Austrálie se odebírá v současnosti až 80 % světové produkce. A to je už pořádné číslo:-). Do Austrálie přivezl první tucet ovcí až v roce 1797 John MacArthur. A ovečkám se tam tuze líbilo a moc se jim tam daří do dnes. V roce 1830 už bylo merino ovcí na australském kontinentě přes 2 miliony, přičemž v roce 1838 už merino vlna tvořila největší část australského exportu. Od roku 1870 je Austrálie největším producentem vlny na světě – tehdy pobíhalo u protinožců něco přes 40 milionů ovcí, nyní jich je zhruba 90 milionů. Toto číslo za poslední roky ale trochu kleslo.
Proč je merino vlna tak skvělý materiál?
Například proto, že je to v podstatě naprosto obnovitelný zdroj. Ovcím pro tvrobu této jedinečné látky stačí dostatek trávy, vody a slunce. Což je docela velký rozdíl oproti takovému polyesteru a dalším, jemu podobným, umělým látkám. A nutno podotknout, že ovce, jež jsou zdrojem vlny, nijak nestrádají, ba naopak. Tamní farmáři se o ně starají, no jako o své děti. Neustále je hýčkají a také jsou samozřejmě na své ovečky po právu hrdí. Když přijedete do novozélandského Otagu, přivítají vás velké cedule "You are entering the home of merino" a místní nemluví o ničem jiném, než o jejich ovcích a co vše pro ně znamenají.
I proto, že jde o v podstatě přírodní látku, je merino vlna mimořádně jemná na dotek. Dejte zbohem kousavým svetrům. Vlákna merino vlny jsou i dnes stále jemnější. A co víc! V kombinaci s vývojem technologie tkalců vznikají nepředstavitelně jemné látky.
Merino vlna - v létě chladí, v zimě zahřeje
Díky výjimečné molekulární struktuře vláken pohlcuje vodní páry jdoucí z těla a odvádí je od něho dál. Skvělé také je, že jsou merino vlny odolné vůči statické elektřině. Co to znamená pro nositele oblečení z merino vlny? Především to, že se takové oblečení k tělu nikdy nelepí a perfektně splývá. Merino vlna je oblíbená také proto, že nepřitahuje prach ani špínu. Pokud se Vám tedy například lepí společenské kalhoty na nohy, pak je merino odpověď na Váš problém.
Další výraznou výhodou merino vlny je fakt, že jde o materiál, který drží tvar. A to proto, že se vlákna vždy snaží vrátit zpět do svého původního tvaru. Ano - proto se merino oblečení tolik nemačká. i puky na kalhotách vydrží déle, klopy zůstávají pěkně zvlněné a nezplošťují se.
Jak se získává merino vlna?
Farmáři nejprve něžně ovečky oholí. Oholená vlna se musí vyčistit a roztřídit podle hrubosti. Počítá se průměr vlákna. Takže pokud někde uvidíte třeba číslo 16 a méně mikronů, je to velmi jemná vlna vhodná i na první vrstvu nebo ponožky. Taková vás nebude kousat.
12 mikronová vlna je ještě jemnější, často se používá na výrobu kojeneckého oblečení. Hrubší druhy vlny se potom používají na svetry a 2., případně i 3. vrstvy, kde už nejde o pohodlí, ale o izolaci a odolnost.
Hrubší "svetrová vlna" má tloušťku 40 mikronů i více, a na rozdíl od jemnějšího merina pokožku škrábáním rozrušuje a zadrhává se o chlupy, takže pokud nemáte "kousání" rádi, pozor na správný výběr.
Vlna se potom barví a splétá do finální látky různými technologiemi. Čím delší jsou vlákna vlny a čím pokročilejší je proces splétání, tím méně se bude vlna z úpletu odírat a oblečení tak déle vydrží.
K čemu se merino hodí?
Tento materiál je jako zrozený do chladnějšího počasí a pro mírnější aktivity. Turistika je skvělým příkladem. Nicméně merino mnozí nosí celoročně a milují ho. Milují to, jak je tento materiál univerzální a jaké unikátní vlastnosti má oblečení z merino vlny.
Především sem patří:
- prodyšnost - v merinu bude trvat déle, než se budete cítit zpocení
- regulace vlhkosti - merino umí absorbovat vlhkost až do 35 % své vlastní hmotnosti, aniž byste měli pocit, že vás studí
- termoregulace - reguluje teplo lépe než syntetické materiály
- antibakteriální vlastnosti - díky (přírodnímu) lanolinu nedochází k tak rychlému množení bakterií
- nehořlavost - vysoká odolnost vůči ohni, netaví se a je samozhášecí, což oceníte u táborového ohně
Pokud jste si už někdy kupovali vlněný oblek, možná vás zarazilo označení Super X's
V totmo případě si za písmenko "X" můžete dosadit libovolné číslo od 80 do 250. A platí, že čím vyšší číslo je na produktu uvedené, tím jemnější a delikátnější je látka, ze které je oblečení vyrobeno. Ptáte se, jak se tato čísla určují? Odpovíáme Vám! Je to podle toho, jaký maximální průměr mohou vlněná vlákna mít. U látky s označením Super 80's je to 19.75 mikronů a méně, u Super 210's je to 13.25 mikronů a méně. Každých Super 10 tedy znamená o 0,5 mikronů jemnější vlákna. Co se obleků týče, maximum je nyní vlna o jemnosti Super 250's.
Ale pozor!
To neznamená, že si teď budete obleky vybírat jen podle tohoto čísla! :-) Stále platí, že při výběru vhodného obleku je třeba myslet na mnoho dalších aspektů. Pokud například hledáte oblek, který plánujete nosit denně, skvěle Vám poslouží látka s označením Super 120's, která je dostatečně jemná a vydrží. Důležité je také vědět, že v podstatě neexistuje něco jako "certifikační komora", která by se zaměřovala na schvalování a určování jemnosti oblekových látek. Toto je věc, kterou si stanovuje sám výrobce. Je tedy třeba věřit výrobci. Nehledě na to, že některý výrobce označí látku Super 120's, ale ona je spíše Super 100's. Pokud je totiž látka okolo hraniční mety, tak se ve většině případů označuje vyšším (marketingově lepším) číslem. Nejpřesnější značení látek má nejspíše belgický Scabal, který označení Super X's vymyslel a zavedl do praxe. Asi se teď ptáte, kolik tedy vlastně stojí metr kvalitní látky na oblek? Hledali jsme na intenretu a našli odpověď. Kvalitní Super 130's - záleží na designu a stáří kolekce - ale pokud budeme brát čistě černý oblek, tak počítejte minimálně 30 EUR, spíše více. Shodněme se tedy na 40 EUR za metr. Jestliže máte klasickou postavu, vystačíme si se zhruba 3,5 metry. To máme 3,5 x 40 EUR = 140 EUR. Jen za látku. Takže s DPH jsme na cca 4200 Kč. Připočítejte práci (velká část ceny), podšívku, knoflíky, logistiku, balení a marži prodejce. Takže orientovat se dle ceny vůbec není špatné.
Proč byste toto všechno měli vědět?
- Abyste chápali, proč 100% vlněný oblek stojí víc a je objektivně lepší než polyesterový.
- Abyste znali historii látky, která vás mnohdy denně obklopuje.
- Abyste ke svému oblečení měli větší vztah.
- Abyste poznali kvalitu.
Ale zpět k merino vlně
To jsme trochu odbočili od dnešního tématu - merino vlny. Existuje někollik základních pravidel pro ošetření výrobků z merino vlny:
- Výrobek je možné prát v pračce.
- Používejte výhradně program na vlnu, který respektuje šetrnější praní (přiměřenou teplotu a snížený počet otáček při odstřeďování).
- Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.
- Jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku.
- Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci.
- Používejte jemné prací prostředky určené na vlnu jak pro praní v ruce tak i v pračce.
- Nesušte výrobek na topném tělese.
- Pokud topení přesáhne teplotu 30°C, (a to je zcela běžné) voda obsažená v úpletu se zahřeje taktéž nad 30°C a výrobek se srazí stejným způsobem jako při nevhodném praní - nepoužívejte aviváž!
Také platí, že praní ve vodě teplejší více než 30°C znehodnotí oblečení. Merino vlně nedělá dobře ani dlouhé mletí v pračce. Hrozí, že úplet může zplstnatět a srazit se.
Praní na treku - Na treku stačí oblečení vymáchat ve studené vodě, ne moc silně vyždímat (aby se vlákna nepotrhala) a nechat volně rozložené na batohu či stanu uschnout.
A cena?
Ceny merino oblečení jsou v porovnání s umělými materiály vyšší, ale můžete narazit i na dvě podobná trička z merino vlny, jen jedno bude 2x dražší. Proč? Vyšší cena se bude pojit s vyšší kvalitou provedení - lépe padnoucí střih, ploché švy, ale i s kvalitou použité vlny - stálobarevnost, delší vlákna zajišťující delší životnost, jemnost.
Cena se bude také lišit u oblečení v různé gramáži. Můžete najít letní řadu s gramáží do 140g/m2, univerzální první vrstvu mezi 150-200/m2 a zimní oblečení s gramáží 200-260g/m2. Logika je prostá - víc materiálu, vyšší cena.
Závěrem:
Příroda ovce obdařila opravdu geniální schopností přežít v různých podmínkách. V létě je ovčí kožich krátký a vzdušný, s klesající teplotou houstne a dorůstá mu další vrstva. Lidé se z toho poučili a tak volí na léto oblečení s nižší gramáží. A přírodní, obnovitelný materiál, jakým merino vlna bezesporu je, uleví i našemu svědomí.
Nový komentář