Patří košile do sušičky?
Počet shlédnutí 497
Doba jde neustále kupředu. Ale košile do sušičky se stále bojíme dávat. Poj%dme si odpovědět jednou pro vždy - patří košile do sušičky nebo ne?
Patří košile do sušičky? Jednotnou odpověď na tuto otázku nedávají ani samotní výrobci. Jedni tvrdí, že to není problém a druzí jen trpí jen jednoduchou zmínkou o pobytu košile v sušičce. Jenže "selský rozum" se ptá: "Proč by to měl být problém, když košile jsou bavlněné a sušička má program bavlna?".
Nejrpve k samotné sušičce
Stejně, jako je různá kvalita košil, existuje i různá kvalita sušiček. A to je hlavní důvod, proč výrobci sušení košile v sučicce nedoporučují. Pokud nemáte přímo program na sušení košile nebo nemůžete manuálně nastavit teplotu sušení, může se stát, že když vložíte košili do sušičky, srazí se. Pokud tedy, i přes výslovný zákaz výrobce, košili do sušičky dáte, nemáte nárok si stěžovat a reklamovat zničenou košili. Co si z této informace vzít? Sušičku používat na košile lze. Ale je třeba s oblečením zacházet opatrně a volit správný program.
Nicméně, opravdu - drtivá většina sušičcek neumí poskytnout manuální nastavení teploty. A proto se někteří redaktoři rozhodli udělat pokus. A vyzkoušeli jednotlivé programy a jejich vliv na košile. A výsledky? S programem BAVLNA došlo hned u 2 košil z 5 ke sražení. A to zhruba o 2 čísla. Během tohoto programu může být v sušičce v jeden moment teplota i kolem 90 stupňů. A to je právě ten moment, který většina kvalitních košil nemusí zvládnout. Dává to smysl. Když perete košili při programu "Košile" na pračce, teplota se pohybuje maximálně kolem 30 stupňů. Po skončení pracího cyklu ji však ještě vlkhou šoupnete do sušičky, kde naopak bude teplota kolem zmíněných 90 stupňů. Výsledky tohoto testu ukázaly, že nejlépe si s vysušením košile poradil program "Syntetika". Právě tento program pracuje s nižšími teplotami. A proto to vypadá, že se s 90 % košil nestane nic zlého. Dalším problémem sušiček je to, že košile mačkají. Ať výrobci sušiček říkají cokoli, prostě košile ze sušičky bude vždy více zmačkaná, než když ji sušíte na ramínku.
Jak tedy nejlépe košile sušit?
Například u košil ETERNA se nám ověřil tento postup:
1) Košili po praní vyndejte ještě vlhkou.
2) Košili neždímejte ručně
3) Košili otočte na líc a opět zapněte knoflíčky (minimálně ten horní).
4) Pověste ji na široké ramínko (ideální jsou k tomuto účelu nafukovací ramínka)
5) Na ramínku košili vypněte tak, aby byla rovná a nebyla pomačkaná.
6) Jednoduše ji vyvěsíte na dřevěná velká ramínka a nechat schnout přirozenou cestou. Zhruba za 2 hodiny je košile připravená k žehlení, je o cca 30 % méně zmačkaná než ze sušičky a vy máte 100% jistotu, že se nesrazí.
Sečteno, podtrženo
Pokud chcete sušit košili v sušičce, tak pouze za předpokladu, že můžete manuálně nastavit teplotu a nebo máte jemný program s maximální teplotou kolem 30, max. 40 stupňů. Jen tak máte jistotu, že se nesrazí. 90% jistotě se přiblížíte, pokud nastavíte šetrný sušicí program (většinou syntetika). Nikdy nenastavujte program bavlna. U většiny sušiček to znamená sušení za použití vysoké teploty.
Jak správně prát košile?
Například, budete-li dodržovat následující pravidla, umožníte materiálu košile Eterna naplno projevit svou kvalitu a mimořádné užitné vlastnosti.
1) Před samotným praním košile zapněte knoflíčky a přetočte celou košili včetně rukávů naruby.
2) Límec a manžety otočte dovnitř.
3) Naplněte pračku maximálně ze 2/3
4) Zvolte program na jemné prádlo.
5) Nastavte maximální povolenou teplotu dle informace na košili. (obvykle 40 st. C)
Platí také, že cokoliv bílého a hedvábného je zapotřebí vyprat po každém nošení. Košile a halenky perte po každém nošení.
Jak pověsit prádlo, aby se nemuselo žehlit?
Vyprané halenky, košile, šaty, trička nebo mikiny dávejte na sušák nejlépe zavěšené na ramínku. Kalhoty zavěste zase pomocí speciálního ramínka na kalhoty nebo je připevněte v pase kolíčky na sušák. Větší kusy prádla (povlečení, utěrky, ubrusy) zavěste pomocí několika kvalitních kolíčků, dejte si ale pozor na jejich prověšení.
Košile doporučujeme prát bez aviváže, jelikož ta obzvláště u bílých košilí způsobí, že po 20 - 30 vypráních začnou žloutnout a ztrácet svoji zářivou bělost, to už je bohužel nevratné. Prášek můžete volit práškový, kapsli a nebo gelový. Na co si ale dejte pozor, když budete nastavovat pračku, jsou otáčky. Když budete prát na program bavlna, většina praček bývá nastavena na větší úroveň otázek (1200/min), což způsobí, že po vyprání bude košile sice perfektně vyždímaná, ale zároveň i dost zmačkaná. Proto otáčky klidně manuálně stáhněte (600/min). Když košili budete vytahovat z pračky bude sice víc vlhká, ale bude se vám mnohem líp vyvěšovat. Ideální je košili pořádně vytřepat a sušit ji na ramínku.
A co napařovačky a košile?
S napařovačem oděvů je skutečně velmi jednoduché docílit dokonalý vzhled oděvů. A věřte, že napařovačka je jedním z těch přístrojů, které pořídíte a budete je chtít používat znovu a znovu a znovu. Většina těchto přístrojů je připravena k provozu do minuty a pak už stačí pouze jednoduchá manipulace k perfektnímu výsledku. A napařovačka ulehčí výrazným způsobem i rovnání košil.
Znáte to - zbývá už jen pár minut do odchodu do práce, na schůzku či večírek a vy zjistíte, že ta košile je prostě zmačkaná. A přichází na řadu vytahování žehlicího prkna a žehličky. Vy vidíte, že už není čas. A vše děláte v neskutečném stresu a spěchu. Naštěstí je tu pohotový napařovač oděvů. Stačí ho zapnou a počkat ani ne minutu. Pak už jen přiložit napařovač k oděvu a přitlačit. Postačí pár tahů a během krátké chviličky je vaše oblečení perfektně vyhlazené a váš dokonalý „look" již není ohrožen. A ano, napařovač oděvů košili neublíží! Máte vyhráno :) A co víc? Některé značky napařovaček zaručují, že díky trvalému výstupu páry dokáží napařovače odstranit z látky až 99 % bakterií, virů a roztočů. Oblečení tedy nemusíte tak často prát, čímž ušetříte nejen čas a energii, ale značně prodloužíte i jejich životnost. Proud páry pronikající do vláken zbaví oděvy pachů z cigaret, jídla i potu.
Cestování a košile
Palčivým problémem bývá velice často zmačkaná košile po cestování. A tak se k tomuto tématu může hodit i odpověď na otázku, jak sbalit košile, kravaty či kalhoty tak, aby se nezmačkaly a nositel vypadal na důležitých pracovních jednáních profesionálně. V tomto případě mnozí businessmani radí, dávat košile do plastových sáčků. Což je ochrání před zmačkáním a ušpiněním. K tomuto účelu skvěle poslouží i pytlík, v němž byla košile zabalená z obchodu. Dále platí, že košile musí být uloženy v kufru vždy navrchu. Do pytlíku k nim pak přijdou ještě kravaty, které se mohou rovněž zmuchlat. Kalhoty, můžete buď srolovat a vložit do hlavního prostoru, nebo – pokud máte kufr, který je vybavený prostorem na kalhoty – je dáte na ramínko a složíte. Co se saka týče, nejlepší je mít ho během cesty na sobě, protože se tak nejméně zmačká.
Odolné skvrny
V případě, že bojujete s tím, že se vám košile při nízké teplotě pořádně nevyprala a třeba límce či manžety zůstávají trochu ušpiněné, pořiďte si předpírací prostředek. Ten pořídíte v drogerii, často bývá na bázi žlučového mýdla. Stačí předtím než dáte košili do pračky potřít předpíracím prostředkem límec a manžety, případně jakoukoli skvrnu. Předpírací prostředek se nechává působit 20 min před praním. Tímto způsobem by se potom košile měla vyprat úplně do čista.
Bonusový tip!
Posledním tipem, aby vám košile dlouho vydržely je pořídit si neviditelné tričko a to pod košilí každý den nosit. Neviditelné tričko pro svou tělovou barvu a výstřih do V nepůjde vidět ani pod bílou košilí a díky vrstvě, kterou tvoří mezi vaším tělem a košilí tvoří vám košile nebude navlhat od potu. Vyhnete se tak nejen flekům od deodorantu nebo potu, ale košile se také bude výrazně méně mačkat. My máme verzi pro dámy i pro pány. A trička jsou české výroby.
Nový komentář