Menu

Lexikon textilu

Počet shlédnutí 1914

Odborným výrazům se nelze vždy vyhnout. Především pak u takových komplexních témat, jako jsou textilie a jejich zušlechťování. V našem slovníku proto najdete v abecedním pořadí celou řadu stručně vysvětlených pojmů.

A

Akryl

Lehká umělá vlákna s vlastnostmi podobnými vlně: vysoká odolnost, tepelná izolace, velmi nízká nasákavost, stálobarevnost.

Antipilling

Úprava pod názvem Antipilling Finishing zabraňuje žmolkovatění, plstnatění a uvolňování vláken.

Atlasová vazba

Vazba je známá i pod pojmem atlas. Jedná se o jemnou tkaninu s lesklým a hladkým povrchem a matnou zadní stranou, často též pod označením satén.

B

Bar Tack

Bartack nebo úzký podlouhlý šev, tedy dekorativní zušlechťovací šev.

Barva indanthren

Indanthren je synteticky vyráběné kypové barvivo. Vlákna barvená barvivy indanthren mají mimořádnou odolnost proti praní, vyváření, světlu, povětrnostním vlivům a chloru.

Barvená příze

Tímto pojmem označujeme textilie, které jsou vyrobeny z příze obarvené ještě před tkaním nebo pletením. Tato příze je často používána v případě, že má být textilie mimořádně stálobarevná a odolná proti seprání.
Barvení Cross Dyed
Metoda barvení Cross Dyed vytváří efekt vlákna příze. Dochází k němu použitím různě zbarvených vláken.

Batika

Metoda barvení látek, při které dochází použitím technik svazování a stahování látek ke vzniku jedinečných uměleckých přechodů světlých a tmavých barev.

Bavlna canvas

Velmi pevné, tuhé a odolné bavlněné vlákno, které se používá v textilní výrobě, zpravidla u doplňků (např. tašky, boty). V suchém stavu je canvas prodyšný a odolný proti větru. Canvas je možné označit i za bavlněnou tkaninu s mřížovitou strukturou, která je tkána s velkými oky a je robustní.

Bavlna melange

Melírovaná bavlna, tedy bavlněná látka, která je tvořena různobarevnými vlákny a je tak vícebarevná.

Bavlna ošetřená enzymy

Enzymy jsou organismy s různými účinky. Jsou např. schopny odstranit povrchové nátěry, použité při výrobě textilií. Jiný druh enzymů je používán k vytvoření různé struktury na bavlněných látkách (např. efekt stonewash). Další druh enzymu může u barvených látek částečně odbourat barvivo a vytvoří nový barevný efekt.

Bavlna předená do kruhu

Při výrobě je bavlněná příze zpracována na pletacím stroji do tvaru hadice. Pletací jehlice jsou uspořádány do kruhu, takže vzniká nekonečný rukávovitý úplet. Výhodou je, že ve výrobě příslušného oděvu (např. trička) není nutný postranní šev.

Bavlna s dlouhým vláknem

Vlákna semen bavlníku, dlouhá 10 až 18 milimetrů, jsou nejčastěji používanou surovinou v textilním průmyslu. U velmi malého počtu rostlin vznikají vlákna, která jsou delší než 28 milimetrů. Látka, která je vyrobena z těchto vláken, je mnohem odolnější, měkčí a kvalitnější než běžná bavlna.

Bavlna slub

Bavlna, která obsahuje žmolky a nerovnosti. Tyto nerovnoměrnosti jsou často vytvářeny záměrným zkroucením příze nebo pletením s vlákny nestejné šířky. Výsledkem je tkanina s hrubým a nerovným povrchem.
Bavlna
Rostlinné textilní vlákno, mimořádně příjemné na pokožku a poddajné, neplstnatí, je odolné, absorbuje vlhkost, je odolné proti vysokým teplotám a snadno se čistí. Typické bavlněné látky jsou např. batist, biber, damašek, samet nebo mako satén.

Bezpečnostní obuv S1P

Na základě pravidel profesních svazů pro bezpečnost a zdraví při práci existují různé normalizované kategorie/ochranné třídy pracovní obuvi. Bezpečnostní obuv třídy S1 je vhodná k použití v prostorech, ve kterých nelze očekávat účinky vlhkosti. Obuv S1P je navíc vybavena neprořeznou vložkou k ochraně před vniknutím špičatých/ostrých předmětů.

Bezpečnostní obuv SBP

Na základě pravidel profesních svazů pro bezpečnost a zdraví při práci existují různé normalizované kategorie/ochranné třídy pracovní obuvi. Bezpečnostní obuv SBP je obuv, která odpovídá všem základním požadavkům (SB) a současně zaručuje bezpečnost proti proniknutí předmětů podrážkou při došlapu (P).

Bio bavlna

Certifikovaná bavlna, která je pěstována bez pesticidů a umělých hnojiv. Pojmy „Bio", „Eko" nebo „Kontrolované biologické zemědělství" (kbA) jsou chráněny a smějí být použity pouze za předpokladu, že byly dodrženy směrnice o ekologickém zemědělství.

Bioaktivní tkanina

Bioaktivní tkanina brání zápachu, má antibakteriální účinky, rychle schne a je odolná proti vysokým teplotám. Do tkaniny jsou přidány ionty stříbra, které nezůstávají na pokožce ani se neodstraní vypráním. Díky tomu zůstává svěží efekt trvale zachován.

Bionic® Finish

Jedinečná a patentovaná úprava materiálu pro ekologickou impregnaci a konzervaci bez obsahu fluorokarbonů (PFC).

Bonded Fleece

Bonded Fleece tvoří jedna vrstva materiálu fleece, která byla spojena s druhou vrstvou fleece (nebo i materiálů sweat nebo softshell). Tím je fleece ještě hřejivější a stabilnější.

Bonding

Bonding (spojení materiálů) je trvalé spojení dvou různých textilií vysokou teplotou, tavným lepidlem nebo jinými voděodolnými lepidly.

Box-Pleat

Box pleat je jemný záhyb, tedy malý, těsně za sebe skládaný záhyb.

Branding

Branding je označení výrobku obchodní značkou.

Brushed

Brushed znamená „kartáčovaný"/„zevnitř zdrsněný".

Burnout

Vypalovaný vzor je nazýván také burnout. Tento typ potisku vytváří na smíšené textilii průhledný efekt.

C

Canvas

Bavlněná tkanina s mřížovitou strukturou, která je tkána s velkými oky a je robustní.

Casual Fit

Casual Fit je volnočasový, ležérní střih.

Certifikace Control Union

Control Union je nezávislá globální certifikační organizace, která se snaží zajistit správné použití označení trvale udržitelných výrobků a výrobních metod (např. kritéria GOTS, Naturland a Fair-Trade). K tomu jsou prováděny testy, dohledy, posuzování, inspekce a certifikace.

Česaná bavlna

Česaná bavlna tvoří mimořádně čistý a hladký vzhled tkaniny, který vzniká přidaným procesem česání. V rámci tohoto procesu jsou vyčesána krátká vlákna a dlouhá vlákna jsou vzájemně velmi rovnoběžná.

Chambray

Chambray je lehká bavlněná nebo lněná tkanina s barevným nádechem v plátnové vazbě, která je často používána na svrchní oblečení a pro košilovinu.

Chino

Chino je lehká bavlněná látka, která se často používá na kalhoty nebo sukně. Je tkaná jemněji než džínovina.

Cípatý košilový lem

Zaoblený lem, na stranách vyšší.

Coated

Pod pojmem „coated" označujeme materiály s lesklou vrstvou.

Cold dye

Jedná se o metodu barvení, při které jsou oděvy sešity v surovém stavu a teprve po sešití je provedeno barvení za studena. Tím je dosaženo olejovitého, zdánlivě „špinavého" efektu. Oblasti švů nejsou probarveny a zůstávají tak světlejší. Další označení pro metodu „cold-dye" je „oil dyed", „old dye" a „cool dye" nebo „oil washed", „cool washed" a „cold washed".

Cordura

Cordura je zapsaná ochranná známka švýcarské společnosti Invista. Cordura je tkanina z polyamidových vláken a je používána k výrobě vysoce odolných textilií. Odolnější proti roztrhnutí než nylon, často se používá v oblasti ochranných oděvů, tašek a batohů.

Cotton Blend

Cotton Blend je směsné vlákno z bavlny a polyakrylu. Výhody bavlny, která vyrovnává teplotu, jsou kombinovány s výhodami odolných syntetických vláken.

Cotton Touch

Cotton Touch popisuje textilie, které jsou na omak stejné jako bavlna.

Cut and Sew

Pojmem „cut and sew" (nastříhat a sešít) označujeme oděvy vyrobené ze surových materiálů na míru. Nejedná se tedy o masovou výrobu.

D

Dámské zdrhovadlo

U celé řady dámských oděvů je zdrhovadlo umístěno na levé straně, u pánských oděvů na pravé. Totéž platí i o knoflíkové liště.

Denier

Denier je jednotka k označení síly použitého vlákna. Platí: 1 den = 1 gram na 9000 metrů.

Denim

Výraz denim je nejvíce používán v jeansové módě. Jedná se o bavlněnou látku, která je mimořádně odolná. Oděvy vyrobené ze tkaniny Denim získávají různými metodami praní módní vzhled.

Dlouhostaplová bavlna

Délkou staplu se měří délka jednotlivých bavlněných vláken. Jedná se o důležitou charakteristiku kvality. Čím delší vlákno, tím ušlechtilejší a jemnější je finální textilní výrobek. Pojmem „stapl" je označována průměrná délka všech vláken jednoho vzorku. Bavlna s délkou staplu 27,6 mm - 33,7 mm je označována za mimořádně jemnou a odolnou proti roztržení.

DuPont™ Sorona®

Dupont Sorona je všestranné, funkční a vysoce výkonné polyesterové vlákno z obnovitelných zdrojů, který vyvinul americký chemický koncern DuPont k výrobě funkčních textilií. Kromě funkčnosti věnovala společnost DuPont mimořádnou pozornost trvalé udržitelnosti. Vlákno je používáno mimořádně často ve výrobě outdoorového textilu, koberců a interiérů vozidel.

Dvojitý hřbetový šev

Dvojitý hřbetový šev, známý i jako francouzský šev, se používá k šití mimořádně tenkých látek, jako je hedvábí. U tohoto švu jsou přídavky na šev skryté.

Dvojitý řetězový steh

Dvojitý řetězový steh se používá k sešití mimořádně pevných materiálů, např. džínoviny. Šev obsahuje dvě vlákna a zespodu vypadá jako řetízek. Je využíván i jako ozdobný steh.

E

Efekt Dip-Dye

Efekt Dip-Dye vzniká postupným barvením, při kterém textilie získává máčením individuální vzhled a postupný přechod barvy.

Egyptská bavlna

Svým vysokým počtem vláken se jedná o kvalitní a odolnou bavlnu.

Elastan

Elastan je syntetické elastické vlákno. Elastan zlepšuje přiléhavost oděvu a pohodlí, protože je extrémně pružný, snadno se udržuje a má stálý tvar.

Elastolefin

Elastolefin jsou vlákna, která tvoří z minimálně 95 hmotnostních procent makromolekuly. Materiál je složen z etylenu a minimálně dalšího jiného olefinu. Tato vlákna je možné velmi výrazně natáhnout a po uvolnění se vracejí do svého téměř původního tvaru.

EN 1150:1999

V normě EN 1150 jsou uvedeny podrobnosti o použití reflexního materiálu v soukromém sektoru. Použitím oděvů, které tyto normy splňují, jsou uživatelé lépe viditelní za libovolných světelných podmínek.

EN 13356

EN 13356 je norma, která specifikuje optické požadavky na vlastnosti a povrch příslušenství k jinému než profesionálnímu použití. Příslušenství, které splňuje tyto normy, slouží k lepší viditelnosti uživatelů při dopadu světla ze světlometů vozidel v silničním provozu za tmy.

EN 343

EN 343 obsahuje požadavky na ochranné oděvy proti dešti, větru a teplotám nižším než -5 °C. Tato norma upravuje takové faktory, jako je tepelná izolace, odvádění vody, odpor proti průchodu vodních par, prodyšnost, sílu součástí oděvů.

EN 471

Tato norma byla nahrazena normou EN ISO 20471.

EN812

Norma EN 812 kodifikuje průmyslové přilby, které chrání při nárazu hlavou. Podle EN 812 je ochranná čepice zvláštním druhem ochrany hlavy, která vyplňuje prostor mezi přilbou pro stavebnictví / ochrannou přilbou a ochranou proti slunci a chladu (např. kšiltovka).

EN ISO 20345:2011

EN ISO 20345:2011 je norma ke klasifikaci bezpečnostní obuvi.

EN ISO 20471:2013

Norma EN ISO 20471 obsahuje celou řadu požadavků na výstražné oděvy k profesionálnímu využití na pracovišti. Do října 2013 byly tyto požadavky upraveny normou EN471, od června 2013 novou normou EN ISO 20471.

EN71 (norma EU o bezpečnosti hraček)

EN 71 je norma EU o bezpečnosti hraček. Tato norma je platná v celé Evropě pro všechny výrobce a prodejce.

Epolety

Epolety jsou nárameníky na uniformě.

EVA

Ethylenvinylacetáty (EVAC) jsou kopolymery, vyrobené z ethylenu a vinylacetátu. Jedná se o umělou hmotu s vysokou odolností proti vysokým teplotám a dobrou odolností proti stárnutí. V případě podílu vinylacetátu 30 % až 90 % vzniká elastomer podobný kaučuku. Ten je používán převážně na podrážky obuvi.

F

Fair Wear

Nadace Fair Wear Foundation je společenství tvořené několika společnostmi (prodejci, výrobci, nevládní organizace apod.). Vzájemně se hlídají a slibují dodržení norem a standardů. V porovnání s výrobky Fair Trade není nadace Fair Wear Foundation kontrolována zvenčí.

Fairtrade / pečeť Fair Trade

Pečeť Fairtrade označuje zboží, při jehož výrobě byla dodržena určitá sociální, ekologická a ekonomická kritéria. Toto zboží tak bylo získáno na základě férového obchodu. Fairtrade spojuje spotřebitele, podniky a organizace výrobců. Lepší ceny pro rodiny drobných pěstitelů a důstojné pracovní podmínky pro zaměstnance plantáží v rozvojových a prahových zemích mění podmínky obchodování.

Fashion Fit

Fashion Fit označuje střih, který odpovídá aktuálním trendům.

Fitted Cut

Pojem „Fitted Cut" označuje střih, který je užší, ale ne natolik jako střih „Slim Fit".

Flanel

Klasický flanel je z vlny. Flanel má měkčí a savější charakter než jiné tkaniny a je i přes skutečně nízkou hmotnost velmi hřejivý.

Flatlock

Flatlock = plochý steh, široký steh, flatlockový steh. Široký steh je ozdobný. Je vhodný na úzké přiléhavé oděvy, protože nedochází k narušení z důvodu přídavku na šev.

Fleece

Fleece je anglické označení pro velurovou látku, která je většinou vyrobena z polyesteru. Fleece je velmi měkký, lehký, prodyšný, snadno se udržuje, rychle schne a má dobré tepelně izolační vlastnosti.

Fluorescenční

Fluorescence je typ luminiscence, při absorpci UV záření dochází k emitaci viditelného světla.

Froté

„Froté" je označení pro tkaninu, ve které jsou používány efektové nebo skané tvarované nitě, čímž vzniká smyčkovitá struktura. Struktura ovšem není tak objemná a měkká jako u smyčkových tkanin.

G

Garment wash (jemné seprání)

Procesem jemného seprání je sníženo nebezpečí sražení materiálu a výrobek získává měkký omak a mírně sepraný vzhled.

Gauge

Gauge je měrná jednotka. Označuje na základě počtu ok jemnost textilního výrobku. Čím vyšší je hodnota gauge, tím jemnější zboží.

GO/RT 3279

GO/RT 3279 je norma, která stanoví minimální požadavky na výstražné ochranné oděvy.

GOTS

GOTS je zkratka pro Global Organic Textile Standard. Jedná se o celosvětový standard v oblasti zpracování textilu. Klasifikuje textilie, které jsou vyrobeny z biologicky pěstovaných přírodních vláken a splňují ekologicko technické požadavky s ohledem na výrobní řetězec a sociální kritéria.

H

Hrubá (heavyweight) bavlna

Těžká bavlna, jejíž plošná hmotnost je více než 260 g/m². Často je používána v pracovních oděvech do „těžkých podmínek", např. outdoor nebo stavebnictví.

Hydrafort polyester

Hydrafort polyester je vodotěsný materiál, odolný proti větru. Venku nabízí spolehlivou ochranu proti přírodním živlům.

I

Indigo Dye

Indigo Dye znamená „barveno indigem". Indigo je tmavě modré barvivo.

Interlock

Označení Interlock (anglický výraz pro „zubování") je používán u pletáže, která vypadá na obou stranách stejně, protože jsou vzájemně spojovány dva díly s jemným žebrováním. Tím jsou vidět pouze lícová oka. Rubová oka jsou uvnitř a nejsou viditelná. Vzniká hřejivý, pružný a hladký povrch látky. Je tedy možné téměř zcela vyloučit „pouštění ok".

Isotex 5.000

Isotex je vodotěsná a prodyšná membrána, která chrání proti větru. Je vhodná především pro outdoor. Existují různé varianty, které zvýrazňují různé vlastnosti ochrany proti nepřízni počasí. Membrána Isotex 5000 je kompletně vodotěsná pro vodní sloupec až 5000 mm.

Italský límeček

Je označován i jako cutaway nebo žraločí límeček. Jedná se o módní vysoký límeček se špičkami daleko od sebe.

J

Jednolící žerzej (viz též: Žerzej

Žerzej je označení bavlněného žerzeje, pleteniny s matným povrchem, která se liší svou spodní stranou. Žerzej je jemně pletený, elastický, prodyšný a mimořádně měkký na pokožce.

Juta

Juta je přírodní vlákno, které je zcela biologicky odbouratelné. Přírodní vlákno je označováno i jako „zlaté vlákno", protože má zlatavý a hedvábný lesk.

K

Kapsa holster

Kapsa, která se používá pro pracovní oblečení a je umístěna na kalhotách. Je určena např. na nářadí, šrouby, hřebíky apod. Holster je také pohotovostní kapsa nebo taška, protože díky ní zůstávají ruce volné a pracovník má přesto stále vše po ruce.

Kapuce Balaclava

Kukla, která zakrývá hlavu a krk a zpravidla ponechává volnou pouze partii očí.

Kapuce typu mumie

Úzce přiléhající kapuce, která odkrývá pouze obličej.

Kaučuk

Kaučuk (indiánsky cao = strom; ochu = slzy) je označení pro elastické polymery, ze kterých je vyráběna guma. Skládá se především z polymeru cis-1,4-Polyisopren.

Kepr

Kepr nebo též anglicky „twill" je zkrácené označení pro keprovou vazbu. Jedná se o jednu ze tří základních vazeb tkaných látek. Keprové vazby poznáme podle šikmých souběžných řádků. Nejznámější tkaninou s keprovou vazbou je denim, modrobílá džínovina.

Kevlar®

Kevlar je velmi tuhé, silné a ohebné aramidové vlákno odolné proti roztržení a působení teplotních vlivů, používá se často pro neprůstřelné vesty, neprořezné rukavice, protipožární obleky, zesílení pneumatik, brzdová obložení bez azbestu, optické kabely, speciální lana, součásti letadel, lyží, trampolín, tenisových raket a bezpečnostních přileb. Je lehčí než ocel, ale přesto pevnější.

Klopa, patka

Tyto pojmy se používají různě. Klopy známe především z kabátů a sak. S tím souvisí i výraz výložka nebo nárameník, tedy prvek, který se používá na ramenou, často k označení hodnosti. Patka je označením pro zavírání kapes, např. na kabátech.

Koženka PU

Imitace kůže. Většinou sestává z kombinace textilní nosné látky a plastové svrchní vrstvy.

 L

Len

Len a vlna patří k nejdéle používaným tkaninám. Len byl používán již před více než 6000 lety. Jeho přirozenou vlastností je hubení bakterií, je téměř antistatický, odpuzuje nečistoty a dokáže pojmout až 35 % vzdušné vlhkosti, aniž by mohl být vnímán jako vlhký. Kromě toho má len chladivé i hřejivé vlastnosti. Vizuálně má len přirozený lesk. Současně je i mírně náchylný na pomačkání.

Límec typu kimono

Tento typ límce má původ v Asii. Je skutečně pevný, udržuje si pěkný tvar a na šíji je mírně zvednutý.

Límeček Button Down

Límeček Button Down je měkký límeček bez výztuh. Špičky límečku jsou ke košili připnuty knoflíky.

Límeček cutaway

Límeček cutaway (i žraločí límeček) je vysoký módní límeček se špičkami daleko od sebe.

Límeček Kent

Rozšířený typ košilového límečku. K vidění je zejména u pánských košilí. Je tvořen velkým ohrnovacím límcem s dlouhými konci a jedním knoflíkem.

Límeček mao

Mao má svůj původ v Asii. Jde o rovný stojáček.

Límeček New Kent

New Kent je o něco více rozšířený límeček. Není tak široký jako žraločí límeček, ale současně není tak špičatý, jako límeček kent.

Lišta proti větru

Lišta proti větru je pruh látky, který je umístěn za zdrhovadlem, aby zadržoval vítr a vodu.

Loose Fit

Loose Fit je volný a ležérní střih.

Lyocell

Při výrobě vlákna Lyocell dochází k přímému uvolnění a vetkání celulózy. Rozpouštědla je možné téměř kompletně znovu použít. První vlákna Lyocell na trhu měla označení Tencel. Textilie vyrobené z vláken Lyocell mají hladký a chladivý omak s průběžným spádem. Mimo to nemají tyto textilie přílišný sklon k mačkání a je možné je prát a i chemicky čistit.

M

Manžety typu Cocktail

Jedná se o manžetu se dvěma knoflíčky. Knoflíčky jsou zčásti kryty druhou vrstvou látky. Jiné označení manžety cocktail je „neapolská manžeta".

Martindale test

Pomocí testu Martindale je testem mechanické oděruvzdornosti textilie. Kontrolovaná látka je přitom otírána o standardní materiál tak, aby bylo simulováno přirozené opotřebení během určitého času. Cykly oděru (měrná jednotka: Martindale) jsou počítány až do konce testu. Test končí, jakmile dojde k roztržení 2 vláken na testované látce nebo dojde k viditelnému rozpadu. Čím vyšší počet otáček, tím odolnější je tedy látka proti oděru.

Matte

Označení matného povrchu (pro barvy Pantone).

Medium fit

Medium Fit je střih, který není ani moc široký, ani zvlášť úzký.

Měkčení peach

Takto označené textilie mají mimořádně měkký omak (podobně jako broskev, anglicky peach).

Melanžová příze

Melanžová příze je vícebarevná příze, vytvořená smísením a skaním vícebarevných vláken.

Melír

Melírované látky jsou smíšeny z různobarevných vláken. Jejich vzhled je proto spíše nepravidelný s barevnými přelivy.

Membrána TPU

TPU je zkratkou pro termoplastický polyuretan. Označením „membrána" nazýváme velmi tenké fólie z různých polymerů. Teto membrány jsou schopny odvést molekuly vodních par z potu na druhou stranu membrány. Membrána tak zajišťuje prodyšnost textilu.

Mercerovaná bavlna

Po vybělení jsou bavlněné textilie často navíc mercerovány. Mercerací vlákna nabobtnají a ledvinovitý průřez se změní na kruhový. Kulatý tvar rovnoměrně odráží světlo a omak je příjemně měkký. Mercerovaná bavlna má proto mimořádně ušlechtilý lesk a lépe vsákne barviva.

Mesh

Mesh je jednotka označující velikost ok. Mesh navíc označuje prodyšnou textilní síťovinu, která je často používána k výrobě velkoformátových reklamních potisků, hokejových dresů a baseballové čepice, průběžně je ale používána i v textilním průmyslu.

Metráž rukáv

Látky předenédo kruhu. Metráž v tomto provedení umožňuje např. výrobu triček bez bočních švů.

Micro Fleece

Microfleece na rozdíl od běžného fleece nežmolkovatí, protože je tenčí, jemnější a kvalitnější. Microfleece odolává větru a vodě a přesto je prodyšný. Materiál je proto ideální na sportovní textilie, např. formou vnitřní podšívky ve funkčních bundách.

Microfleece

Microfleece je tenčí, jemnější a kvalitnější než běžný fleece. Je tvořen velkým počtem jemných vláken, mezi kterými se tvoří hřejivá vrstva vzduchu, která zajistí vyvážené tělesné klima. Tkanina odpuzuje vítr a vodu a přesto je prodyšná. Vzhledem k tomu, že je microfleece mimořádně lehký, je vhodný jako funkční vrstva pro sportovní oděvy. Microfleece je obecně kvalitnější než běžný fleece a zásadně nežmolkovatí.

Mikro piké

Piké je tkanina (většinou bavlněná) s reliéfovou strukturou. Vzhled je podobný prošívání. Mikro piké je piké z jemnějších přízí s užším rastrem.

Mikropolyester

Pojmem mikropolyester označujeme velmi jemné příze, jejichž jednotlivá vlákna jsou jemnější než 1,0 dtex (decitex). Údaj 1,0 dtex znamená, že 10 000 metrů příze váží pouhý jeden gram. Díky lehkým vláknům je látka mimořádně poddajná a má měkký omak. Polyesterová mikrovlákna jsou používána např. pro imitaci kůže (Alcantara) s možností praní.

Mikrovlákno

Jedná se o vysoce technologicky vyspělé vlákno. Ve většině případů je mikrovlákno vyrobeno z polyesteru. Mikrovlákno je tkanina vyrobená z milionů mikro jemných vláken. Tkanina je téměř nepropustná větru a dešti. Tkaninou se ale může dobře odpařovat tělesná vlhkost v podobě páry.

Modal

Přírodní vlákno modal je získáváno z bukového dřeva. Podobá se viskózním vláknům. Je tvořeno přírodní buničinou a obsahuje 100 procent celulózy. Výhodou vláken modal je např. vysoká míra pohlcování vlhkosti a rychlé schnutí.

Modern Cut

„Modern Cut" je anglické označení pro „moderní střih".

Molton brushed

Označení pro textilie, které jsou extra zdrsněné a mají velmi měkkou vnitřní stranu.

Molton unbrushed

Označení textilií, které nejsou zdrsněny a mají reliéfní povrch.

Mykaná bavlna

Mykaná bavlna je vlákno, které je známo i pod pojmem vata. Tento výrobek vzniká během procesu předběžného mykání. Zapletené chuchvalce vláken jsou na speciálním spřádacím stroji (mykací stroj) mykána a neuspořádané chuchvalce surové bavlny jsou rozvolněny a jsou odstraněny případné nečistoty.

N

Nálepka TearAway

Tuto nálepku můžete snadno odstranit (odtrhnout). Návod na praní a údaje v souladu se zákonem o označování textilií je většinou na etiketě na bočním švu, která se neodstraňuje.

Necktape

Anglické označení šíjového límce. Šíjový límec je límec, používaný k zesílení šíjové oblasti textilie.

Neopren

Neopren je vyráběn komplikovaným procesem z pěněného syntetického kaučuku. Kaučuk je přitom napěněn a vulkanizován tak, aby vznikly uzavřené, pokud možno co nejmenší plynové bublinky, které jsou naprosto rovnoměrně rozděleny v tloušťce materiálu. Tyto plynové bublinky, tedy ne samotný kaučuk, později zajistí tepelnou izolaci.

Non woven

Non woven (netkané) označuje látky, které nebyly vyrobeny procesem tkaní.

Nopková příze

Jedná se o efektní přízi, která je v určitých částech silnější (nopky/uzlíky), které jsou tvořeny během procesu skaní. Hotová nopková tkanina je často používána k výrobě dámských šatů.

Nylon taslan

Nylon taslan je tkanina vyrobená z polyamidových vláken. Použité polyamidové vlákno je nylon. Nylon taslan je extrémně vodoodpudivý a neprodyšný.

Nylon

Nylon je umělé vlákno z polyamidu s mimořádně snadnou údržbou a vysokou odolností. Nekrčí se a rychle schne. Proto je nylon ideálním materiálem pro sportovní, ale i elegantní oděvy.

O

OCS (Organic Content Standard)

Zkratka OCS znamená Organic Content Standard. Tento standard kontroluje organické materiály od zdroje až po finální výrobek a verifikuje podíl organického materiálu.

Organická bavlna

Bavlna z kontrolovaných biologických pěstíren.

Ošetření enzymy

Bavlna nebo příze jsou ošetřeny enzymy tak, aby došlo ke zvýšení kvality. Ošetření bavlny enzymy patří k neodmyslitelným metodám v oblasti zušlechťování textilu. Enzymy mají schopnost regenerace. Z tohoto důvodu vzniká minimum odpadních látek. Díky tomu je použití mikroorganismů v textilním průmyslu nezávadné i z hlediska ekologie.

Otoman

Pojem otoman je zkrácenou formou pro tkaninu ottomane. Otoman je tkanina s příčným žebrováním. Silná příčná žebra vznikají provedením útků z vláken vlny nebo jiných vláken. Otoman se často používá na kabáty a šaty.

Oxfordská látka

Oxford je barevně tkaná, silná košilovina z bavlny. Je vyráběna klasickou panamovou vazbou. Tkanina je rustikální na omak a přesto je měkká a odolná.

P

Paspulka

Úzká je úzká páska ve formě malého lemu. Barevně je většinou odlišná. Používá se k ozdobení oděvů v lemech, sámcích a na rozparcích.

PEVA

Zkratka pro polyethylenvinylacetát.

Pevný šev

Rovný šev, který má rovný průběh i ve spodní niti.

Pigment Dye

Anglické označení pro pigmentové barvení (viz pigmentové barvení).

Pigmentové barvení

Nerozpustná barviva označujeme jako pigmenty. Pigmentová barviva jsou takové barvy, které jsou zalakovány do pigmentů. 50 % textilních potisků po celém světě je provedeno pomocí pigmentových barev. Zatímco je barvení pigmentovými barvivy vhodné pro všechny druhy vlákna (přírodní i umělá), setkáváme se s pigmentovým zabarvením jen zřídka. Používá se pouze k vytvoření světlých a středních detailů. Odolnost barvy proti tření není u tmavých detailů dostačující.

Piké

Piké (franc. piqué) je tkanina (většinou bavlněná) s reliéfovou strukturou. Vzhled je podobný prošívání.

Pilltest

Test stanoví míru tvorby žmolků na tkanině.

Piping

Piping je anglickým výrazem pro paspulku. (viz paspulka)

Plachtovina

Pojem plachtovina označuje silnou a hustou tkaninu z bavlny nebo lnu s vodoodpudivou impregnací.

Plochý úplet

Plochý (žebrový) úplet je často označením pro strojně pletené svetry a bundy. Plochý pletací stroj slouží ke strojnímu pletení a rychlé výrobě pletených textilií.

Plsť

Plsť je pevný textilní útvar složený z přírodních a umělých vláken, která jsou do sebe spletená v průběhu procesu plstnatění.

Poločesaná bavlna

Bavlna, u které odpadají procesy česání a vyhlazování svazků vláken před procesem předení. Poločesaná bavlna proto není tak pevná nebo rovnoměrná jako bavlna česaná.

Polyakryl

Polyakryl je průmyslové vlákno. Vlákno je podobné vlně, objemné, velmi lehké, snadno se udržuje, je stálobarevné na světle a odolné proti chemikáliím. Z důvodu schopnosti nasákavosti vlhkosti a jejího odvádění je vlákno často používáno ve sportovním oblečení.

Polyamid

Umělá vlákna lehčí než hedvábí, elastická, nemačkavá, odolná proti molům a mimořádně odolná proti roztržení i v mokrém stavu. Polyamid je extrémně odolný proti oděru a zachovává si tvar, ale současně je choulostivý na kontakt se žehličkou, sušení v sušičce, kontakt s deodoranty, bělidly, odstraňovači skvrn a na sluneční záření. Polyamid byl uveden na trh v USA v roce 1939 pod obchodní značkou nylon.

Polyester Cotton Touch

Umělé vlákno, které je na omak i vzhledem jako bavlna.

Polyester Mesh

Prodyšná textilní síťovina s jemnou částečně otevřenou strukturou vzoru.

Polyester

Polyester je všestranně použitelná syntetická látka, kterou je možné vyrábět za výhodných podmínek a umožňuje výrobu cenově výhodného svrchního oblečení, prádla apod. Dalšími výhodami látky je snadná údržba a často i skutečnost, že ji není nutné žehlit. Odolné barvy zůstávají dlouho intenzivní a nevyblednou ani po opakovaném praní. Výhodou je nižší prodyšnost v porovnání s bavlnou.

Polyesterové ponžé

Druh tkaní, při kterém vzniká velmi hustá tkanina. Tkanina má z obou stran stejné vlastnosti a vyznačuje se matným až středně světlým leskem.

Polyesterový tvil

Polyesterový tvil (kepr) je elastická tkanina s ušlechtilým strukturovaným vzhledem.

Polykarbonát

Polykarbonát (PC) je termoplastická umělá hmota, která se často používá jako alternativa skla. Polykarbonát je transparentní a bezbarvý, je možné jej ale i zabarvit. Vzhledem k tomu, že je polykarbonát skutečně drahý, používá se často pouze tam, kde jsou ostatní plasty příliš měkké, rozbitné, choulostivé na poškrábání, mají příliš nízkou tvarovou stálost nebo nejsou dostatečně transparentní.

Polyuretan

Mimořádně všestranná a odolná umělá hmota. Používá se k výrobě textilií, obuvi, nábytku, matrací, lékařských přístrojů, chladniček, automobilů a izolačních hmot.

Ponžé

Viz polyesterové ponžé

Popelín

Označení pro mírně žebrovanou tkaninu v plátnové vazbě z bavlny nebo viskózové příze.

Povrchová úprava AC

Akrylová povrchová úprava, jejím působením je látka vodoodpudivá.

Praní v enzymech

Viz ošetření pomocí enzymů

Práno v enzymech

Viz ošetření pomocí enzymů

Práno v silikonu

Textilie prané v silikonu mají velmi měkký omak. Je ho dosaženo procesem praní, při kterém je přidáván silikon. Efekt se po několika vypráních vytrácí.

Pre Shrunk

Pre Shrunk je anglické označení pro úpravu předpíráním proti srážení. Předpírání proti srážení zabraňuje srážení textilií při praní.

Předem vysráženo

Další označení pro předem vysrážený materiál. Oděvy s úpravou vysrážením předem se při praní dále nesrážejí.
Předepráno proti srážení

Tato úprava zabraňuje srážení textilií při praní. Další označení je „Pre Shrink".

Předepráno

Předeprané textilie mají pevné švy a lepší savost vláken. (Výjimka: Acryl Color)

Příze Belcoro®

Vysoce kvalitní a ekologický materiál, který byl vyroben a používá se firmou Fruit of the Loom.

Příze Low Twist

Ke zvýšení pevnosti a trvanlivosti je příze při .předení splétána Méně splétaná příze (Low Twist) může být tvořena pouze barevným vlákny s delším staplem. Díky většímu množství vzduchu a prostoru mezi vlákny je tak tento druh příze mimořádně měkký a savý.

Příze Mouliné

Příze z různých barevných, vzájemně propletených jednotlivých vláken.

Prodyšná povrchová úprava

Prodyšná povrchová úprava Povrchová úprava, která je nanášena přímo na tkaninu, zpravidla polyester nebo polyamid, aby látka byla prodyšná nebo nebo nepropouštěla vodní páry, takže dochází k odvádění potu oděvem směrem od těla.

Prodyšné membrány

Podobně jako prodyšná úprava zajistí, aby látka byla prodyšná, takže dochází k odvádění potu oděvem směrem od těla. Zvenčí dovnitř tkaniny s membránou nepropouštějí vítr anebo vodu.

Prodyšné

Tkanina, která odvádí od těla vlhkost a brání vzniku tepelných ztrát z důvodu vlhkého nebo mokrého oblečení.

Propustnost vodních par

Taková tkanina je prodyšná. Má schopnost odvádět vodní páry směrem ven.

Protisrážlivá úprava

Tato úprava oděvů zajistí minimální srážlivost oděvů během praní.

Prstencově předená bavlna

Bavlna z prstencově předené příze. Prstencové příze jsou hodnotná příze s určitou kvalitou a délkou vlákna. Kvalita vlákna je vytvořena procesem mykání a následným natažením a zkroucením na tak zvaném prstencovém dopřádacím stroji.Výsledkem je jemná příze.

PST (perfect sweat technology) B&C

PST označuje látku ze 3 vláken, jejíž vnější strana je z jemné bavlny a vnitřní strana ze silnějšího polyesteru. Výhodou je příjemný omak na vnější straně, dobrá odolnost proti praní a vynikající odolnost proti žmolkování na vnitřní straně.

Půlkulaté sedlo

Vsazená půlkulatá látka na zádech, od jednoho ramena ke druhému.

PVC

Zkratka pro polyvinylchlorid. Termoplastický polymer, vyráběný polymerizací vinylchloridu monomeru do řetězců. PVC rozdělujeme na tvrdá a měkká PVC. Tvrdá PVC jsou používána např. v okenních profilech, trubkách a bednicích deskách, měkká PVC na opláštění kabelů a na podlahové krytiny.

R

Racerback

Pojem Racerback se vztahuje na oděvy typu podprsenka nebo top, jejichž ramínka se sbíhají v horní části zad mezi lopatkami. Tento střih často najdeme na zadní části dámských plavek.

Raglán

Označení pro zvláštní střih rukávů. Šev rukávu je šikmý a zasahuje až daleko ke krku. To znamená, že se rukáv dotýká lemu kolem krku a uzavírá současně i část ramen.

Ramenní lem

Ramenní lem je podobně jako šíjový lem prvek, který slouží k zesílení textilie v oblasti mezi rameny.

Raw cut

Jedná se o textilie s nezačištěnými lemy.

Raw edge

Anglické označení pro střižný okraj.

Rayon

Umělé vlákno, označované i jako viskóza. Vzhledem k tomu, že vlákna látky jsou vyrobena z přírodní celulózy, je materiál rayon spíše přírodní než syntetické vlákno.

Reaktivní barvení

Příze a látky z vlny, hedvábí, bavlny a viskózy je možné barvit metodou reaktivního barvení. Při reaktivním barvení se látka spojuje s barvivem chemickou vazbou. Barvy tak zůstávají zářivější, ale je možné je prát jen do 60 °C a nejsou odolné proti chloru.

Reaktivní barviva

Reaktivní barviva sestávají z chromoforu, který udává barvu, jedné nebo několika skupin způsobujících rozpustnost a z jednoho nebo několika reaktivních jader, které jsou přemosťujícími články odděleny od chromoforu. Příkladem reaktivních barev jsou Basilene, Novacrone, Lanasole, Procione, Remazole.

Regular fit

„Regular fit" znamená klasický, běžný střih.

Retail Fit

Střih a tvar určený pro příslušný maloobchod.

Řetízkový steh

Bývá označován i jako řetízek. Jedná se o jeden z nejdůležitějších stehů při vyšívání k sešití dvou látek. Jehla je vpíchnuta vedle místa výstupu vpichu a je vytvořena smyčka. Smyčka je nyní položena kolem nového místa vpichu. Vzniká vzhled řetízku.

Ripstop

Ripstop (nylon) jsou látky, které se často používají k výrobě stanů, draků, padákových kluzáků, plachet, batohů a sportovních oděvů, protože jsou velmi odolné proti roztržení. Jsou vyrobeny zvláštní technikou tkaní, ve které jsou ve vzdálenostech cca 5 až 8 milimetrů integrována silnější vlákna do jinak tenčí tkaniny. Tkanina tak získává „čtverečkovanou strukturu".

Rukáv Set-In

Vsazený rukáv. Šev probíhá u těchto rukávů přes ramena.

Rukávy Cap Sleeve

Velmi široké rukávy, označované i jako křídlové.

Rybí kostra

Rybí kost, i pod názvem rybina nebo rybí kost. Jedná se o zvláštní způsob tkaní. Při tomto způsobu tkaní vzniká diagonální struktura, která připomíná rybí skelet.

Rybina

Jedná se o zvláštní způsob tkaní. Při tomto způsobu tkaní vzniká diagonální struktura, která připomíná rybí skelet. (viz též rybí kostra)

S

Šálový límec

Kulatý límec, přičemž je svrchní límec spojen reverzně. Dva šále podobné pruhy vybíhají ze zadní prostřední části límce kolem výstřihu. Na předním zapínání se kříží.

Samet

Samet je tkanina, ve které překrývá vlas tkaniny plochu základní vazby. Vlas má délku maximálně dva až tři milimetry. Samet je na omak měkký, ale z důvodu krátkého vlasu v porovnání s velurem a plyšem je o něco tvrdší. Samet byl původně vyráběn z hedvábí. V současnosti je samet většinou vyráběn z bavlny nebo umělého hedvábného sametu.

Sanforizováno

Sanforizace (i srážení) je proces praní textilií, při kterém dochází záměrně k procesu srážení. Tím má být do budoucna zabráněno změnám tvaru. Sanforizace je patentovaná metoda srážení. Zaručuje, že textil se později srazí maximálně o 1 %.

Satén

Satén je tkanina vyráběná atlasovou vazbou. Proto se mu také říká atlas. Satén je především používán v oděvním průmyslu. Lesku po dopadu světla, který je pro satén typický, je dosaženo výrobní metodou.

Scotchlite

3M-Scotchlite je reflexní materiál, který obsahuje vysoký počet mikroskopických malých reflexních skleněných kuliček. Materiál zvyšuje bezpečnost uživatele za tmy, protože je viditelný na vzdálenost 160 m. Používá se např. na emblémy nebo dekorační pásky.

Sedlo

Označení vsazeného kusu látky (lemy) na oděvech.

Separace

Při separačním tisku je pomocí počítačové techniky vypočteno z obrázku, který byl tištěn sadou 4 barev, až 13 samostatných barev. Tím je možné získat i na textiliích obrázky s věrnými barvami. Separační tisk se často používá k potisku tmavých textilií

Sheer žerzej

Velmi jemný žerzej.

Šifon

Šifon je jemná na povrchu kadeřavá tkanina připomínající závoj z hedvábí nebo umělých vláken. Díky tenkému podélnému vrubování vypadá povrch nepravidelně.

Šíjový límec

Límec, používaný k zesílení šíjové oblasti textilie.

Silver finish

Silver finish označuje antibakteriální a protipachovou úpravu textilií.

Šití dvojitou jehlou

Dvojitá jehla obsahuje dvě jehly. Pomocí dvojité jehly můžete na svrchní straně přišít současně paralelně dva švy, zatímco spodní nit vytváří klikatý šev.

Skané froté

Materiál získává strukturo otevřených ok tím, že při tkaní je kromě běžného útku a osnovy vetkána také řetízek vlasu. Tím se tvoří oka. V případě skaného froté jsou příze navíc před tkaním vzájemně do sebe zkrouceny. Zkroucením příze je materiál pevnější, má větší reliéf a je odolnější než běžné froté. Skané froté spojuje dobrou nasákavost vody a vysokou odolnost. Materiál je proto vhodný k trvalému použití.

Skaný velur

Velur je látka s měkkým, sametovým povrchem. Skaný velur je tím, že jsou očka skaná, pevnější. Mimo jiné má značný masážní efekt.

Slepý steh

Slepý steh je skrytý šev. Dalším označením je „neviditelný steh".

Slim Fit

Oděvy se střihem „Slim Fit" jsou úzké a úzce střižené. Oděvy se střihem slim fit jsou zpravidla vyrobeny z elastického materiálu tak, aby úzce přiléhaly k tělu.

Slub (žerzej)

Slub je výraz z angličtiny volně přeložený jako „zesílení vlákna". Oděvy z materiálu typu slub jsou vyrobeny ze žíhané příze, která je pravidelně nebo nepravidelně podélně zesílená.

Směrnice ES 89/686/EEC

Směrnice ES 89/686/EEC klasifikuje použití osobních ochranných pomůcek při práci.

Směrnice WRAP

WRAP je zkratkou nezávislé americké organizace Worldwide Responsible Accredited Prdouction. Organizace se zasazuje o zlepšení pracovních podmínek v továrnách oděvního průmyslu. Ke standardům WRAP patří: Zákaz nucené a dětské práce, zákaz obtěžování a zneužívání, úhrada zákonem stanovených minimálních mezd včetně sociálního pojištění, zaručení bezpečného a zdravého pracoviště apod.

Směs polybavlny

Jedná se o textilii ze směsi polyesteru a bavlny.

Smíšená tkanina

Tkanina tvořená minimálně dvěma druhy vláken (přírodní anebo umělá). Smíšená tkanina kombinuje kladné vlastnosti použitých látek. V porovnání s použitými materiály (v čisté podobě) se jedná o cenově výhodný kompromis s ohledem na vlastnosti, komfort a vzhled. Péče o smíšenou tkaninu musí být vždy v souladu s nejchoulostivějším druhem použitého vlákna.

Smyčková tkanina

Tkanina podobná froté. V některých oblastech jsou z důvodu úspory materiálu smyčky pouze z jedné strany. Smyčky z obou stran jsou naopak voleny v případě, kdy jsou obě strany zboží pohledové. Velur vzniká zastřihnutím smyček na svrchní straně.

Softshell

Tyto textilie obsahují elastickou tkaninu, která zaručuje maximální komfort při nošení z důvodu odolnosti proti větru, prodyšnosti a absolutní odolnosti proti vodě. Vnější strana tkaniny obsahuje 93 % polyester a 7 % elastanu, střední vrstva z prodyšné membrány TPU. Vnitřní stranu tvoří microfleece, který zajistí extra tepelný komfort.

Softspun®

Softspun je vlastní značka výrobce Fruit of the Loom. Fuit of the Loom takto označuje mimořádně měkkou bavlnu.

Softstyle®

Softstyle je vlastní značka výrobce Gildan. Gildan takto označuje mimořádně měkkou bavlnu.

Srpkový steh

Srpkový steh je půlkulatý steh, který se na zadní straně probíhá od jednoho ramena k druhému.

Standard Öko-Tex

Jedná se o kontrolní systém, který ověřuje zdravotní nezávadnost výrobků. Testy posuzují, zda nejsou překročeny mezní hodnoty škodlivin v textiliích (těžké kovy, zbytky pesticidů, barviva AZO, formaldehyd). Textilie, které tato kritéria splňují, získají certifikát Öko-Tex Standard 100.

Steh overlock

Overlock je označením stehu, ve kterém je hodní nit blokována spodní. Toto provedení brání uvolnění horní niti ze švu. Tím je možné šít overlockem přes okraj látky, švy jsou velmi čisté a netřepí se.

Stojáček

Označení stojatého límce.

Streč

Streč je velmi elastická tkanina.

Střih bootcut

Bootcut je střih kalhot, který zvýrazňuje tvar stehen a od kolen dolů je rozšířený.

Sublimační tisk

Pomocí inkoustu, který reaguje na teplotu, je nanesen požadovaný motiv na příslušný předmět. Výhodou této metody potisku je, že inkoust se stává součástí struktury nosného materiálu a tištěné motivy na tkanině samotné neblednou ani se netrhají ani po několika praních.

Symmetry Fleece

Pohodlný a současně velmi praktický materiál. Je vybaven funkcí proti žmolkování, rychle schne, snadno se udržuje a je měkký na omak. Symmetry Fleece je velmi vhodný pro outdoor a oděvy typu lifestyle.

T

Taffeta

Taffeta je tkanina s decentní strukturou a jemným sametovým leskem. Je vhodná především na blůzky, lehké letní košile, šátky a šály, protože je velmi lehká a volná. Nepravidelný vzhled a mírný vlas propůjčuje tkanině mimořádný šarm.

Taft

Bavlněný taft má na svrchní straně jemné příčné žebrování, které vzniká těsně tkanou osnovou. Pokud je osnova velmi jemná, je tento efekt ještě výraznější. Při použití určitých surovin nebo dodatečným zušlechtěním dochází ve vazbě ke vzniku lesklého povrchu.

Tailor fit

Střih tailor fit výrazně kopíruje postavu.

Tank top

Dámský top bez rukávů (s ramínky).

Technika Spray Print

Tato technika umožňuje nanášet na látky vzory.

Teddy fleece

Mimořádně měkký fleece.

Tencel®

Materiál, který je mimořádně příjemný na pokožku. V porovnání s bavlnou může pojmout až o 50 % více vlhkosti. Velmi rychle schne a zajistí optimální pocit při nošení a tělesné klima.

Teplákovina French Terry

Pojem „French Terry" označuje velmi pevnou žerzejovou látku s podílem bavlny cca 95 %. Na vnitřní straně má látka měkký vlas, na svrchní straně je kartáčovaná.

Termoplastický materiál

Za vyšších teplot tento materiál změkne a je možné ho tvarovat, aniž by došlo ke změně chemických vlastností.

Těžká bavlna

Pojmem těžká bavlna označujeme bavlněné úplety, které jsou vyrobeny z velmi silných bavlněných vláken a jsou úzce pleteny.

Thinsulate®

Thinsulate je obchodní značka společnosti 3M Corporation pro tepelně izolační tkaninu z umělého vlákna.

Tie-Fix©

Tie Fix je prvek na knoflíkové liště košile, který pomocí očka na kravatě zajistí, aby kravata zůstala při ohýbání nebo shýbání na svém místě.

Tkané froté

Tento materiál patří k pravým tkaninám s vlasem. Téměř všechny druhy froté, které jsou používány v koupelnách, jsou tkaná froté. Froté je vyráběno na speciálních tkalcovských strojích. Během tkaní jsou vytvářeny smyčky. Charakteristických smyček je dosaženo tím, že osnova probíhá při tkaní smyčkami. Existují ale dva základní druhy froté. Rozdíl je ve zpracování: U jednoho druhu jsou smyčky metodou tkaní opět vetkávány. Tím je tento materiál jemnější než běžné froté.

Tkanina Bird-Eyelet

Lehký a elastický polyesterový materiál s funkcí regulace vlhkosti a teploty.

Transfer label

Transfer label je potištěná odnímatelná etiketa, která je většinou na šíji textilie. Návod na praní a údaje v souladu se zákonem o označování textilií je většinou na etiketě na bočním švu, která se neodstraňuje.

Triblend

U těchto výrobků je používána látka, která je vyrobena ze tří vláken bavlny, polyesteru a viskózy. Slovo „triblend" označuje něco jako „směs 3 prvků". Vzhled, který vzniká u této směsi, je melírovaný. V porovnání s běžnými melírovanými tričky jsou trička vyrobená metodou triblend hrubší. V případě správného poměru směsi jsou vlastnosti látky dobré: Trička jsou měkká a vysokým podílem bavlny je zaručeno odvádění vlhkosti.

Trikotáž

Jedná se o pleteninu. Při výrobě pletenin jsou očka vzájemně proplétána. Trikotáž je elastická a pružná, ale ne tak jako u pletených látek. Výhodou trikotáže je oproti pletáži je, že trikotáž je více chráněna před „utíkáním ok" a je velmi nemačkavá. Trikotáž je používána k výrobě spodního prádla a celé řady dalších oděvů.

Trikotáž

Trikotáž je tkanina, která se vyznačuje vysokou elasticitou a menší hustotou materiálu než interlock. Trikotáž je velmi elastická a je proto vhodná na upnutá trička. Současně se jedná o cenově výhodnou tkaninu. Rozlišujeme poměr 1:1 a 2:2. U trikotáže 1:1 jsou oka pletena střídavě z rubu a líce, u 2:2 jsou střídavě dvě oka lícová a dvě rubová.

Trikotážová tkanina

Textilie, jejichž struktura je zaměřena na tradiční žebírkový vzor. Tento vzor se vyznačuje podélnými žebry. Vzor je často používán u čepic, svetrů a pletených bund.

Tvil

Zkrácené označení pro keprovou vazbu. Jedná se o obecný pojem pro keprovou vazbu.

Two ply

Pokud během výroby textilu před tkaním dojde k vzájemnému skaní několika jemných nití v útku a osnově, hovoříme o dvoumo skaném materiálu. Materiál je velmi pružný a má menší hustotu než interlock.

U

Unbrushed

Takto označené textilie nejsou zevnitř zdrsněny.

Uncoated

Pojem uncoated (z angličtiny „bez povrchové úpravy") je často používaný v souvislosti s pantonenovými barvami.

Unisex

Pojem unisex označuje v textilním průmyslu oděvy, které jsou určeny pro obě pohlaví. Tyto oděvy mohou nosit ženy i muži.

Used Look

Oděvy v této úpravě vypadají jako obnošené. K dosažení tohoto vzhledu jsou uměly vytvořeny díry, roztržená místa, seprané barvy a roztřepené lemy.

V

Valchované froté

Valchované froté je plný a měkký materiál. Výhodou valchovaného froté je vysoká míra savosti. Plnosti je dosaženo volnými smyčkami měkkých přízí.

Velcro

Velcro (suchý zip) je značka výrobce a výrobku. Skupina Velcro je předním výrobcem a inovátorem suchých zipů. Z důvodu celé řady napodobitelů informuje společnost spotřebitele prostřednictvím reklamy, literatury a marketingových kampaní o tom, že ne všechny suché zipy jsou značkové produkty Velcro.

Velur

Velur je látka s měkkým, sametovým povrchem. Velur časem ztrácí vlas, protože vlas byl oříznut a je ve tkanině volně. Tomuto jevu je bráněno spojením vlákna pomocí disperze z umělého latexu.

Větrotěsnost

Takový oděv nepropouští vítr.

Vídeňské stehy

Vídeňské stehy probíhají na obou stranách obleků a šatů obloukovitě k průramku a mírně se klenou dolů. Tím vzniká silueta podobná postavě, ale nekopíruje ji zcela. Vídeňské stehy jsou používány i v oblasti pánské módy. Jsou používány jako dělicí šev na zádech saka.

Vintage

Volně přeloženo „starý" nebo „staromódní". Pojem označuje předměty staršího data výroby. Rozlišujeme ale mezi skutečně starými kousky a těmi, které pouze vypadají jako staré. V oblasti prodeje textilu potom hovoříme o stylu vintage. Blíží se stylu „Used Look", protože i zde nacházíme roztřepené lemy, seprané barvy apod. Nová móda, která ale vypadá, jako by pocházela z jiné éry, je rovněž označována jako „vintage".

Viskóza

Viskóza se vizuálně nejvíce podobá bavlně, jedná se ale o chemicky vytvořené vlákno. Nejde o umělé vlákno, protože vlákno je vyrobeno z přírodní suroviny (celulózy). Módní průmysl používá vlákna jako umělé hedvábí. Viskóza je lehká a volná a má lesklý efekt.

Vlákno Lycra®

LYCRA® je název značky elastanu firmy INVISTA. Vlákno je natolik elastické, že je možné je natáhnout na 4-7násobek původní délky. Po uvolnění napětí nabývá svého původního stavu. Oděvy, ve kterých je použito vlákno LYCRA, jsou navíc pohodlné, mají stabilní střih a jsou nemačkavé.

Vodní sloupec

Měrná jednotka. Označuje hustotu tkaniny na funkčních oděvech a oděvech proti dešti. Je uvedeno, jaký vodní sloupec může na tkaninu působit, než začne propouštět vlhkost. Údaj „vodní sloupec 1000 mm" odpovídá tlaku 1 kg/dm³. Od konkrétní hodnoty (oděvy do deště 1300 mm, tropiko 1500 mm a podlážka stanu 2000 mm podle DIN) je tkanina považována za vodotěsnou.

Vodoodpudivé

Na vodoodpudivých textiliích voda vytváří na povrchu kapky a stéká, aniž by pronikala dovnitř textilu. Vodoodpudivé oděvy nejsou vodotěsné. Pokud se budete delší dobu zdržovat na (silném) dešti, ve vodoodpudivém oděvu zmoknete. Schopnost odpuzovat vodu je vyčíslena u oděvů teoretickou hodnotou X mm vodního sloupce. Roli ale hrají také faktory jako způsob průniku vody, tlak vody a doba expozice.

Vodotěsnost

Vodotěsná látka nepropouští vodu.

Vysráženo

Vysrážená tkanina je upravená tak, aby při zvlhnutí nedošlo k dalšímu sražení.

Výstřih Mitred V

Výstřih tvaru V vybíhající do špice.

Výstřih Scoop Neck

Jedná se o velmi velký průkrčníkový výstřih tvaru písmene U.

Diskuse

(0 komentářů)

Nový komentář

Kontrolní kód

i

* (Povinné)

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Produkt byl vložen do košíku
Pokračovat v nákupu Objednat