Zpět

Dress code

Počet shlédnutí: 7000

K etiketě neboli souhrnu společenských zvyklostí a norem chování, patří i dress code. To znamená kodex oblékání určující, jak se na danou, více či méně formální událost obléknout.

Dress code

Pro vysoce společenské události

Black Tie a White Tie patří k vysoce formálním událostem, jako je například ples v opeře, nebo udílení řádů a vyznamenání prezidenta republiky. Málokdy máte příležitost se takto obléci, proto si raději ke každé takové příležitosti oblečení vypůjčte. Muž by si měl obléci smoking, bílou košili a černý motýlek. Nikoli oblek s kravatou. Jestliže je na akci vyžadován White Tie, tak vězte, že si máte vypůjčit frak s vestou, bílý motýlek a černé lakýrky.

Slevový kupón na Kč 100 v eshopu SmartMen.cz

Jednodušší situace nastává při výběru formálního oblečení. Přes den můžete obléci i světlé barvy obleku, košile s proužkem, jemnou kostkou a kravatou. Navečer již spíše tmavý, černý oblek a bílou košili s tmavou kravatou.

Smart Casual - neformální, ale společenské

Často se setkáváme při pozvánkách na firemní a klientské akce s doporučením na tzv. Smart Casual Dress. Správné obléknutí je jistě pohodlnější než pro formální události, ale zároveň to neznamená nošení jednobarevného obleku s košilí bez kravaty. Smart Casual znamená mít v šatníku jednotlivá saka i sportovního střihu, která mají jiný odstín než kalhoty.

Při neformálních akcích si lze pod sako vzít polo tričko, ale spíše doporučujeme business casual košile s dlouhým rukávem. Košile mohou být barevnější, s výraznějšími proužky a kárem. Límečky mohou být měkké bez výztuží a praktické jsou límečky s propínacími knoflíky, anglicky Button-down. Casual košili nikdy nezapínáme na poslední knoflík. Díky připnutí límečku ke košili límeček drží tvar a elegantně obepíná krk.

Casual Friday

Některé firmy zavedly Casual Friday, což znamená uvolnění pravidel v odívání. Nemusí se nosit oblek s kravatou, jako je tomu od pondělí do čtvrtka. Zejména zahraniční firmy mají vypracované kodexy odívání, pak zaměstnanci mají jasná pravidla, která odrážejí firemní politiku. Na Casual Friday se hodí právě Smart Casual oblečení – kalhoty (vyjma džín), casual košile s dlouhým rukávem, sako. Džíny a jednoduché tričko bez límečku se nehodí ani na pátek.

Dress code - kodex odívání

I když někteří milovníci českého jazyka budou namítat, tak nejlepší je používat mezinárodní, resp. anglické názvy kodexu odívání. Jako se vyvíjí společnost, vyvíjí se i jazyk. Do češtiny se stále přejímají nová cizí slova, nebo se cizí slova přizpůsobují českému pravopisu. Naše společnost je kosmopolitní. Denně jsme zahlcováni mnoha informacemi. Proč bychom měli vymýšlet nové výrazy, když anglické jsou všeobecně vžité a angličtina patří k základnímu vzdělání.

Diskuse

(0 komentářů)

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním stránek s jejich používáním souhlasíte. Vice info o cookies v tomto odkaze.